- 152 De kapitein Fabius wil dus eene schietopleiding waarbij het geweer bliksemsnel uit de houding van „vaardig" in de hou ding „geiicht wordt gebracht en verwacht hiervan goede uit komsten op het gevechtsveld. Ik vermeen dat niemand iets tegen eene opleiding kan heb ben waarbij den schutter geleerd wordt het geweer bliksemsnel uit de houding van vaardig in de houding van gericht te brengen. Alleen blijft de moeilijk te beantwoorden vraag, hoe hem dit te leeren, over. In la Revue d' Infanterie van 15 Febr. 09 komt onder het hoofd L'Instruction du Tir o. a. voor: De kapitein Fabius wil den man deze geoefendheid bijbren gen door reeds in de houding „vaardig" de korrel op het doel gericht te hebben, het geweer steeds op dezelfde wijze vlug in den aanslag te brengen en dit wel zoodanig, dat het dadelijk gericht is, terwijl bij het opwaarts brengen der kolf de korrel niet uit de richting mag komen. De aanslag moet zoo dikwijls herhaald worden, dat de man alles machinaal, in een enkele beweging kan uitvoeren. Nu dienen we op te merken: le. Dat voor elke handgreep met het geweer (zoowel schiet- als andere bewegingen) eene zoodanige oefening vooraf gaat, 'dat de man deze vérrichtingen gedeeltelijk automatisch uitvoert. Men mag dit spriergeheugen, handigheid of automatisme noe men, een feit is het dat een recruut b. v. de handgreep „pre- ♦die ausgepragte Absicht auf, es ist dem Punktschieszen Brettlbohren, wie wir ♦es landlaufig nennen-nur in knappster Bedingung Rechnung getragen. Ja >eigentlich standen die ursprünglichen Bestimmungen noeh jenseits so karger ♦Sparsamkeit. Denn erst ein spaterer Nachtrag macht dem Rekrutentscliieszen ♦insofern Konzessionen, als er das Anzeigen naeh jedem Schusz anordnet." L'enseignement du tir, dit le reglement du 31 Aoüt 1905, se divise en une «•instruction technique et une instruction tactique du tireur. -L instruction technique du tireur a pour objet de preparer le soldat au tir du champ de bataille. Au combat, en general, et prineipalement aux distances »oü 1'infanterie fera le plus grand et le plus profitable usage de son feu, l'hom- *me ne peut plus tirer qu'a la faqon du chasseur qui jette en quelque sorte son coup de fusil grace a l'habitude des visées rapides. »A ce sujet, le reglement s'exprime ainsi »»I1 est indispensable d'obtenir l'automatfsine de la visée, avec la ligne de ♦mire que l'on emploiera précisement aux distances ou le danger est le plus ♦grand et oCi le soldat n'agira généralement que par réflexe.""

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 164