155 Dit alles vinden we vrijwel in de methode Fabius terug. Volgens de oude methode wordt nadat het geweer in den aanslag is gebracht, gericht en daarna afgetrokken. Steeds werd als beginsel voorop gesteld: niet schieten voordat het geioeer gericht is. Dit beginsel werd ook in onze gevechtsvoorschriften doorge voerd en dat wordt het nog (zie o. a. I. R. I. uitgave '08 punt 200 blz. 79 tweede alinea, waar vermeld is„Het vizier nauw keurig stellen, altijd scherp en rustig richten en bedenken, dat „niet veel schieten, maar goed schieten de kansen verbetert en „tot het gevechtsdoel nader brengt".) Daar de Japansche soldaat in den laatsten oorlog door sommigen wel met een mitrailleur vergeleken is wat de snelheid van het vuren betreft, is wel merkwaardig hetgeen voorkomt in de Inter nationale Revue über die gesamten Armeen und Flotten 1907 supp. 94 blz. 43. Dit is eene vertaling uit het Japansch in het Miltr. Wochenblatt en getiteld: De 1' Instruction du Tir au Ja pon. We vinden daar o. a. vermeld, eind sub le „il ne faut pas oublier, en outre, que la condition première dans chaque tir doit être l'exactitude". De methode Fabius is in 't kort: Schiet als de kolf aan den schouder komt en zorg dat het geiveer hierbij zooveel mogelijk gericht is. Zoowel de oude als de nieuwe methode zal moeten beginnen met alles langzaam te doen uit voeren en zal men eerst bij meerdere geoefendheid de snelheid kunnen opvoeren. De oude methode sprak zich omtrent die snelheid evenwel niet duidelijk uit. Met den tijd werd wat de oefeningen betreft weinig rekening gehouden (zie 35, 36 en 37 I. S. '03). Het narichten is bij de methode Fabius zooals boven gezegd uit den bnoze. Toch zal ook volgens deze methode het narichten niet gemist kunnen worden. Slechts enkelen is het, na gedurende langen tijd voorafgaande dagelijksche oefening, gegeven het geweer met standvizier dade lijk gericht te hebben, terwijl deze vaardigheid, bij het niet meer oefenen, spoedig weer verdwijnt,. Evenwel dient de methode Fabius aan dat gericht zijn in

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 167