156 eens, zonder narichten, vast te houden, in de hoop dat ons in een ernstig gevecht de vruchten van deze methode in den schoot zullen vallen, doordat de man automatisch nog dezelfde ver richtingen uitvoert, welke hem in vredestijd geleerd zijn. Het is mogelijk, doch wie zal uitmaken of dit werkelijk het geval zal zij n Is het niet even goed mogelijk, dat de man de minder in spanning vereischende beweging zal uitvoeren, door zijn geweer af te vuren, zonder de kolf aan den schouder te brengen? Vooral op de kleine afstanden doen zich de psychische in vloeden het meest geldenmaar zal de man, gedreven door de zucht naar zelfbehoud, dan niet eerder geneigd zijn zich zoo weinig mogelijk bloot te geven dan een grooter trefvlak te bieden door de kolf aan den schouder te brengen, of door het geweer nog zoo af te vuren dat de vizierlijn op den vijand gericht is? Naar mijne meening is hier met drillen alleen niet voldoende te bereiken doch moet de opvoeding den doorslag geven en kunnen, na voorafgaande oefening, alleen goede uitkomsten ver kregen worden door „l'Esprit de sacrifice et la volonté de vaincre" (punt 242 Fransch R. M. I.) Lezenswaard is hieromtrent „Etude Psychologique. Le Tireur" van den luitenant Girardeau-Monéry in la Revue d'Infanterie 1908 blz. 416. De schrijver verwacht alleen heil van eene lichamelijke en geestelijke opvoeding die het lichaam hardt en sterkt, de zenuwen staalt, de ontroering leert beheerschen en die gewent aan het gevaar. Hij eindigt aldus: In Zur Gefechtsausbildung zegt overste v. d. Goltz omtrent Drill und Erziehung o. a. •Ne elierchons pas a briser la volonté de l'homme, 11' endormons pas son •intelligence, ne le transformons pas en un automate qui se briserait dès le sif- •flement de la première balie; mais profitons de l'automatisme pour accomplir •les actes simples et demandons a la volonté, au caractère, a la bonne santé »a la vigueur cérébrale l'énergie qui doit animer la machine humaine et vain- »cre l'émotion". »Das schnelle Laden des Gewehres ist Sache reichlicher Ubung, also des Drills.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 168