157 Hiermede ben ik het geheel eens. Men kan bij het schieten niet zoodanig oefenen dat de man in oogenblikken van gevaar alleen uit kracht der gewoonte nog alles goed doet. De oefening dient er zich toe te bepalen om den man te laten schieten onder zooveel mogelijk, dezelfde omstandigheden als die welke zich in het gevecht zullen voordoen en hem hierbij te leeren de doelen te treffen onder de voor ons gunstigste omstan digheden d. i. zoo spoedig mogelijk met een zoo gering mogelijk getal patronen, terwijl we het aan de opvoeding dienen over te laten dat hij in een ernstig gevecht zich niet zoodanig door zijne ontroering laat medeslepen dat hij als schutter niet meer bruikbaar is. De oude methode schreef voor het geweer vlug in den aan slag te brengen en vlug te richten. Evenwel ging men blijkbaar van de overweging uit, dat het voor het grootst aantal der schutters niet mogelijk is het geweer reeds bij het brengen in den aanslag gericht te hebben en eischte daarom na te richten nadat in den aanslag was gekomen. Alles werd verder zoo dikwijls uitgevoerd dat de man hierin groote bedrevenheid verkreeg De methode Fabius eischt het geweer ineens gericht in den aanslag brengen, maar bijna niemand kan aan dien eisch voldoen. Neemt men al aan dat dit voor standvizier in vlak terrein bereikbaar is, dan zal nog geoefend moeten worden in terrein dat naar den vijand op verschillende wijzen stijgt, idem daalt, i. d. met hoogere vizieren, idem vurende in niet reglementair voorgeschreven houdingen, idem opgelegd. Om hierbij een gericht schot af te geven zal wel steeds nage- richt moeten worden. In Nederland schijnt men dit ook ingezien te hebben, daar volgens het Wetenschappelijk Jaarbericht 1908—09 «Das sichere Erkennen des Zieles, die Wahl des Visiers und des Haltepunktes »ist Saehe der Erziehung. Das siehere Einsetzen des Kolbens in die Seliulter »ist Drill. »Das rullige Druckpunktnehmen und Abkrümmen ist Saehe der Erziehung. »Die Kunst, schnell hintereinander, vielleicht sogar unter Erheben in die »knieende Stellung, korrekt und ohne Ermiidung anzuschlagen erreieht man «durch Drill. «Das rullige und sorgfaltige Zielen hierbei ist Erziehung."

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 169