159 Hierbij is de toegestane tijd per schot: 20" voor langzaam vuur, 7" tot 6" bij vlug (Rapid) vuur en 4" bij snap schooting, welk laatste vuur wordt afgegeven op afstanden van 150 tot 600 yards. In hoe verre komt nu de methode Fabius in ons schiet- voorschrift 1908 tot uitdrukking? In de Inleiding vinden we onder Grondbeginselen der schiet- opleiding in de 2e, 8e en 4e alinea vermeld: In het bijvoegsel schietvoorschrift vinden we: in 2 eerste alinea: en in de 3e alinea: in 3 eerste alinea: in 10 Uitv. 2e. derde alinea komt omtrent het aannemen der houding „vaardig" voor: in 11 eerste alinea: «In verband met het feit, dat de meeste schutters onder de storende invloeden «van het gevechtsveld te hoog schieten en aannemende dat dit euvel in mindere «mate zal voorkomen, wanneer de schutter groote vaardigheid heeft verkregen »in het snel en gericht in den aanslag brengen van zijn geweer, dient hij groote zorg te besteden aan het zich eigen maken van een zoo snel mogelijken aan- »slag, waarbij de juistheid van richting niet wordt opgeofferd aan Ide snelheid. «Bovendien moet de schutter in staat zijn binnen korten tijd een gericht schot «af te geven, omdat in het gevecht de doelen veelal slechts gedurende enkele «oogenblikken zichtbaar zijn en hij zelf zich tot het afgeven van zijn schot ♦slechts gedurende korten tijd bloot mag geven. Om deze redenen speelt de factor «tijd" bij de opleiding een voorname rol". *Alle verrichtingen geschieden zoo snel mogelijk; het doordrukken, alsmede »het openen van den loop bij het ledigen van het magazijn, zijn hiervan uitge zonderd". «Het streven moet zijn, alle daarvoor vatbare handelingen ten slotte als het «ware werktuigelijk te verrichten". «In alle vaardig- en schietlioudingen en bij alle verrichtingen blijft zooveel «mogelijk het oog over den korrel op het doel of mikpunt gevestigd. «Afhankelijk van de standplaats van het doel is dus de vizierlijn al dan niet horizontaal «gelijktijdig over den korrel naar het doel zien." «tegelijkertijd het geweer met beide handen zoo snel mogelijk in den aanslag «brengen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 171