en aan bet eind van die alinea: in de tweede alinea: in de laatste alinea o. a: In het schietvoorschrift 29 twee laatste alinea's vinden we Hier dus een narichten evenals vroeger, terwijl ter bevorde- dering der automatische uitvoering de korrel steeds op het doel gericht blijft en alles vlug moet geschieden. Fabius wil den schutter zoo ver brengen, dat deze uit de houding „vaardig" in een ondeelbaar tijdsdeeltje in de houding gericht komt. Volgens ons schietvoorschrift wordt steeds nagericht. Wij schieten dus niet volgens de methode Fabius. Dit komt nog meer uit bij de oefeningen voorgeschreven in 35, 36, 52 en 53 schietvoorschrift. In 35 en 36 zijn er slechts 2 oefeningen van de 22 waarbij de toegestane tijd voor een enkel schot is aangegeven. In 52 en 53 is hetzelfde het geval met slechts 1 van de 4 oefeningen. Voor de overige oefeningen is een tijdruimte toegestaan voor eenige schoten. Is de man dus vlug met alle overige bewegingen dan houdt hij tijd over om langer te kunnen richten. Hierbij blijft evenwel weinig over van de methode Fabius en kunnen wij evenals vroeger slechts trachten groote bedrevenheid te verkrijgen door veelvuldige herhaling der verschillende ver richtingen. De methode Fabius verwacht de vruchten van het onderricht op het gevechtsveldwaar de man het geweer zonder te richten 16U «tegelijkertijd het linker oog sluiten en het geweer richten." «Bij het richten bestuurt de linkerhand het geweer, terwijl de rechter het «stevig tegen den schouder drukt. Terwijl het ademhalen wordt gestaakt en het «richten wordt voortgezet, doordrukken, waarbij alleen de zich buigende vinger »enz." «De man moet met juistheid en kalmte richten." «Heeft de leerling zich den snellen aanslag eigen gemaakt, waarbij de richt- «fout niet al te groot is, dan leert de onderwijzer hem, om dadelijk na den aan- «slag de richting te verbeteren en zich tot aan het commando voortdurend «rekenschap te geven van do afwijking van de vizierlijn ten opzichte van het «mikpunt. «De onderwijzer lette er op, dat het geweer met de linkerhand in de rich- «ting wordt gebracht."

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 172