Bei 5chieten in Bergierrein door Vesting-Artillerie, naar aanleiding Dan de in 1909 gehouden sdiiefoefeningen in de nabijheid Dan Soemedang (üeruolg uan blz. 1241 afl. 12 1909.) b. De Waarnemingsdienst. In het algemeen (behalve bij de nabootsing van den strijd van nabij) werd gebruik gemaakt van de waarneming met een L. en een R. zijpost en de eigenaardige moeilijkheden, verbon den aan een wijze van waarnemen, waarbij aan anderen een taak wordt opgelegd, die feitelijk een onderdeel en een zeer belangrijk onderdeel van die van den batterij-commandant moest zijn, traden ook thans weer duidelijk aan het licht. Kan in vlak terrein de batterij-commandant zich door de opgaven van den waarnemingspost, uitgewerkt op de waar- nemingslijst, véTelal een voldoenden indruk verschaffen van het vallen der schoten, in bergterrein waar èn batterij èn waarne mingspost èn doel vaak op verschillende hoogten zijn gelegen, waar het terrein om het doel vaak, hetzij of glooiend öf met ravijnen doorsneden is, zijn daarvoor meer gegevens noodig En nu kan men den waarnemer voor 100 gevallen leeren, wat hij in elk geval aan den batterij commandant heeft te melden, bij het 101e geval zal de man een diep stilzwijgen bewaren, een voudig omdat hij van het schieten zelf niet op de hoogte is. wèl ziet, maar niet altijd weet, wat daarvan meldenswaard is Men zou van den batterij-commandant kunnen eischen, dat hij met behulp van zijn kaart zich een voorstelling maakt van het terrein, waarin het doel is gelegen en zich die voorstelling verduidelijkt door inlichtingen te vragen aan de waarnemers om daarna aan de hand van opgegeven waarnemingen zich een denkbeeld te kunnen vormen van het vallen der schoten, maar is die eisch wel billijk Hoeveel onderofficieren, de eigenlijke batterij-commandanten da,n toch, zijn daartoe in staat en kunnen zonder zelf iets te zien b.v. de oorzaak gissen van

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 176