166 •nemingspost het doel te zien is, kan met één zijpost volstaan worden en het komt mij voor, dat deze wijze van schieten in ernstgevallen meerder toepassing zal vinden, dan thans bij vredes- oefeningen het geval is. Wel wordt de taak van den B. Ct. iets moeilijker, doch men vergete niet dat op die wijze met minder personeel volstaan kan worden, een argument, dat voor onze aan chronisch incom pleet lijdende Vesting-Artillerie werkelijk niet zonder waarde is. Is het doel niet te zien (een batterij b.v. die alleen te peilen is geweest op de vlam van het schot), dan moet met 2 zijposten worden waargenomen. In Holland heeft men het twee zij posten stelsel verlaten doch men bedenke, dat het Indische terrein zooveel meerdere gelegen heid biedt tot voor het gezicht absoluut gedekte stellingen dan het lage terrein aldaar. Den B. Ct. de taak van den waarnemer op te dragen zou het groote voordeel van besparing aan personeel geven en daarom in enkele gevallen toepassing kunnen vinden, doch ik vrees, dat voor den B. Ct. (ik wijs er nogmaals op „een onderofficier") de dubbele taak van waarnemer en vuurleider vaak te zwaar zal blijken te zijn. De praktijk toch leert, dat op het oefeningsterrein de vuren met indirecte waarneming over het algemeen beter geleid worden, dan de meest eenvoudige vuren met directe waarneming. Wel is waar, wordt de B. Ct. door zijn opstelling buiten de Batterij ontlast van zijn taak om toezicht te houden op de bediening, in het algemeen de vuurdiscipline te handhaven zoodat op het voorgaande niet geheel kan worden afgegaan, doch geheel zonder waarde is die leering niet. De praktijk alleen zou hierin kunnen beslissen. Eigent de B Ct. zich om bepaalde redenen niet tot waarnemen, dan is de eisch, dat hem een waarnemer wordt toegevoegd, natuurlijk onafwijsbaar. Wordt met 2 zijposten waargenomen, dan dienen de waarne mingen van den post, waarin de B. Ct. niet zit, rechtstreeks aan dezen te worden overgetelefoneerdhij zelf kan dan de waarnemingslijst aanhouden, wat geen bezwaar is omdat hij vanaf het oogenblik, dat het schot is waargenomen totdat

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 178