5 naar eigen inzicht, lichter of donkerder gekleurd, naarmate van de bril waar door hij het officierskorps beziet. De een zal b. v. meenen, dat het normale peil van een luitenant wat ijver en nauwgezetheid aangaat niet hoog is; luitenants die ten aanzien van deze punten aan den norm voldoen, krijgen van hem aangaande ijver en nauwgezetheid geen invulling in rubrieken 2 en 3. „Neen", zegt een ander, „ik eisch ijver en nauwgezetheid en stel daarnaar mijn norm". Aangezien echter de hoogere chefs niet weten, hoe de lagere beoordeelaars zich dien norm denken, zal er groote onzekerheid in de beoordeelingen heerschen. De eene beoordeelaar geeft subtiele verschillen aan met den voor zijn geest zwevenden normaal officier; de ander noemt de normale officier het type van de geheele breede middenmoot van het korps en practisch heeft vermoedelijk de laatste gelijk, daar het vermelden van geringe verschillen met een norm, dien men zichzelf scheppen moet zonder voldoende gegevens, niet wel mogelijk is en zou leiden tot ellenlange en krachtelooze beoordeelingen. De normaal officier zal in veler oogen dus een breede groep van officieren typeeren; ik voor mij stel mij voor, dat zij ongeveer 30 a 60% zal omvatten van de sterkte in verschillende rangen en wel een grooter percent naarmate de rang hoo- ger is, omdat in die rangen ook de eischen, om boven het nor male peil uit te steken, onevenredig hooger worden. In ieder geval zullen bij tal van officieren volgens de nieu we regeling de kolommen 2 en 3 met een streep moeten wor den ingevuld of met weinig beduidende aanteekeningen; men zal dus als nadeel krijgen een groot aantal kleurlooze invullingen. De beoordeelingen zullen ook hoogst onvolledig zijn. Denkt een beoordeelaar zich het normaal type b.v. als „oprecht", dan heeft het weglaten van die aanteekening groot nadeel vooreen beoordeelde, die hoewel die eigenschap bezittende onder een ander chef door een misverstand den indruk maakt niet volko men oprecht te zijn. De nieuwe chef, een anderen norm toepassen de, zou dan kunnen meenen, dat ook vroeger de beoordeelde wel eens in oprechtheid te kort schoot. Nu de groote vraag: is het normaaltype geschikt voor be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 17