Uit de voorbeelden bij de beoefening der schijnstooten dient alleen te vervallen No. 11 „schijnstoot omlaag stoot links, om laag en links weert", als practisch niet goed uitvoerbaar eu dus ongewenscht. Na eene wering omlaag kan een stoot in de hooge lijn altijd rechts geweerd worden. Ook theoretisch verdient een schuine wering, laag rechts hoog links, geen aan beveling Het omgekeerde „schijnstoot links stoot omlaag, links en omlaag weert" is bij gebrek aan eene laag linksche wering niet te vermijden, doch ook practisch niet zoo moeilijk uit te voeren. Wat betreft de derde afdeeling vestig ik voorts de aandacht op een kleine onvolledigheid aangaande den slag. Deze behoort, evenals bij de floret, te worden toegebracht met het sterke gedeelte van het eigen wapen tegen het zwakke van dat des tegenstanders. Niet overbodig is het overigens de eerste van de door den kapitein van Hasselt verguisde bladzijden van ons voorschrift eens onder de aandacht van de onderwijzers te brengen. Bis. 2. schrijft duidelijk voor, dat uitgezonderd de voorbe reidende oefeningen zonder en met wapen en de eerste beoe fening van de aanvals- en verdedigings-bewegingen, die dus alleen dient om den leerlingen de bedoeling van den onderwij zer duidelijk te maken, het onderwijs uitsluitend aan man voor man moet worden gegeven. Toch ziet men steeds onder wijzers uren verknoeien met het uitstooten van commando's aan geheele klassen tegelijk, die slecht of in het geheel niet worden uitgevoerd, en het eenige resultaat hebben, dat de leerlingen na eenige lessen er genoeg van krijgen en zich niet meer vertoonen. Het openen en sluiten van de klasse kan dan ook gerust ver vallen. Wil een onderwijzer zijn klasse voor de eerste oefe ningen in eene regelmatige opstelling hebben, dan passé hij de wijze van openen toe, als voorgeschreven in het gymnastiek- voorschrift. Dat het niet de bedoeling was van het scherm- voorschrift de manschappen in eene opstelling te plaatsen, waarin ze twee aan twee op normalen afstand tegenover elkaar komen, blijkt wel hieruit, dat voorgeschreven staat, dat tot en met vier man de leerlingen op één gelid worden geplaatst

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 194