183 Bij de beoefening van de 2e, 3e en 4e afdeeling behoort alleen aan die leerlingen te worden toegestaan zich tegenover elkaar te oefenen, die de bewegingen reeds correct kannen uitvoeren, en dit ten einde hen nog meer vastheid daarin te doen krijgen. Met een en ander hoop ik te hebben aangetoond, dat te groote besnoeiing van het voorschrift niet ten goede van het onderwijs zou komen. Onze onderwijzers zijn nog niet rijp voor de groote vrijheid die kapitein van Hasselt hen wil laten. Resumeerende komen me alleen de volgende wijzigingen ge- wenscht voor: Commando's vervallen. Alle bewegingen geschieden op aan wijzingen, zooals voorgesteld door kapitein van Hasselt. Algemeene Bepalingen. Het openen en sluiten der klasse vervalt. Ie. Afdeelingle les ad 2. Appel maken. Uitv. Den bal van den voorsten voet oplichten en hoorbaar neerzetten. ad 3. Wendingen vervallen. ad 4. Passen zijwaarts vervallen. ad 5. Sprongen voor en achterwaarts vervallen. ad 6. Uitvallen, uitv. 1. de romp een weinig vooroverbuigen. 2e les. Sprongen en wendingen vervallen. 3e les. Salueeren wijzigen overeenkomstig de soldatenschool. 2e Afdeeling. Gevechtsbewegingen vervallen. Se Afdeeling. le les voorbeeld no 11 vervalt. 2e les. De slag wordt toegebracht met het sterke gedeelte van het eigen wapen tegen het zwakke van dat van de tegenpartij. Be Afdeeling. Partijschermen dient geheel te worden omge werkt. Hier behoort, de aandacht gevestigd te worden op de tactiek van het schermen, d.w.z. het verkennen van den tegen stander en de keuze van het juiste moment van aanvallen, en niet op het juiste moment van salueeren, maskers op en afzetten en handengeven. Aldus gewijzigd en goed toegepast zal ons voorschrift niet remmend werken op het onderwijs. De onderwijzer zal niet over gebrek aan leerlingen hebben te klagen, integendeel velen moeten afwijzen. Grootere bemoeiing zou ten nadeele van het onderricht komen. Buitenzorg 10 Januari '10. Van Houten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 195