190 In dat geval krijgt A. in B seconden een 2 (wordt nu 12) 36. B. in 2 een 3 (wordt nu 13)= 26. Nog later kan men het verschil in ringwaarde nog verkleinen door de middelste ring 100 te stellen enz. dan krijgt A. in 3 seconden een 2 (wordt nu 102) 306. B. in 2 een 3 (wordt nu 103) 206. Zoodat men op die wijze geheel den invloed der beide factoren op het product op zeer eenvoudige wijze kan regelen. Op die wijze en die schijf schietend krijgt men al betrekkelijk gauw schutters, die op de standvizierafstanden in één seconde een goed schot weten af te geven, dus vrijwel aanslagschutters. Bovendien prikkelt men op die wijze sterk tot het ernstig beoefenen van den juist-snellen aanslag, waarbij de man zich als ideaal stelt zon der narichting gericht te schieten, alzoo eenig en alleen door zeer zuivere coördinatie. Met een weinig goeden wil kan elk schutter zijn vorige serie steeds verbeteren, wat de lust zeer bevordert en dus een groot belang mag heeten. Zoodra men op grooter afstanden dan standvizier gaat schieten eische men narichting, omdat door het verstellen van de vizierklep, hoe gering ook, het geweer een anderen stand krijgt en het niet aangaat te eischen, dat de schutter voor al die verschillende standen een apart coördinatie vermogen er op nahoudt. Trouwens, met het grooter worden van den afstand is op het g6vechtsve ld de invloed der zenuwen geringer en kan de schutter de bewuste han delingen (als richten) allengs beter verrichten. Tan veel belang acht ik de eischdat de geheele schiethandeling stram en model wordt uitgevoerd, vooral op de schietbaan, om des zekerder te geraken tot automatisme. Een maat voor de juistheid en nauwkeurigheid ontbreekt tot heden helaas, maar men verkrijgt al heel aardige resultaten, wanneer in het trefferproduct wordt opgenomen als 3e factor een beoor- deelingscijfer van de schiethandeling door den onderwijzer. Een en ander lijkt nog al ingewikkeld, doch de ondervinding leerde mij, dat alles zeer goed uitvoerbaar is, vooral als de goede uitvoering van het een en ander op de schietbaan door premiën (b. v. sigaren) wordt beloond. Daarvoor is het wel noodig het bedrag, dat voor premiën beschikbaar wordt gesteld, flink te verhoogen, maar daar staat tegenover dat belangrijk minder munitie behoeft te worden verschoten om eenzelfde bekwaamheid te bereiken, waardoor alzoo een goed voorbeeld wordt gegeven tot ver krijging van den oorlogseischspaarzaamheid met de munitie. Het voorschrift zoekt nog te veel de bekwaamheid te verkrijgen op de schietbaan door veel schieten, dus evenals bij de vroegere methode. Dit is heel duur. M. i. moet het ideaal zijnoefenen zonder patronen en nu en dan, om den ijver te prikkelen en den vooruitgang te bewijzen bekwaam heid meten d. i. schijfschieten. Op deze wijze oefenend is het mogelijk de schietoefening aangenaam te laten zijn en een vlot verloop te geven, terwijl bovendien de grondbe ginselen als stevige pilaren het geheel dragen. Op de Comp. Ctn. rust dan de plicht het kader eerst het hoe en waarom goed duidelijk te makenom deze methode goed te kunnen onderwijzen

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 202