192 Een nraag, Met deze, dooi' de praktijk als juist erkende, beginselen ten grondslag kan het instituut in de beoogde richting werken, omdat het reclames absorbeert en preventief werkt. Edoch, een uitdrukking als d.z. ter oore kwam, t.w. „ik zal ze 't weieens „vertellen als ik lid van de menagecommissie ben!" geeft te denkeu en maakt het gevaar niet denkbeeldig, dat de plant weieens scheef zoude kunnen groeien. Daarom komt het mij voor, dat leiding onder een officier, die de ver langde werkzaamheid in goede banen houdt, noodzakelijk is, welke leiding zich zoude kunnen uiten door de instelling van periodieke bijeenkom sten, b.v. eens in de week, ter bespreking van menageaangelegenhedeu. Roept men ten slotte een onderofficier in de commissie voor de controle op den inkoop en voor het administratief beheer dan is aan den vroegeren vicieuzen toestand, waarbij de mindere controle uitoefende op den meer dere, eene einde gemaakt en kunnen de te kiezen vertegenwoordigers der deelnemers hunne krachten wijden aan het behartigen van de belan gen hunner menage, terwijl klachten worden geneutraliseerd. 16. XII. '09. D. Bakker. In de Nota van Wijziging onderafdeeling 164a wordt voor verbetering van de soldijen van de Europeesche korporaals en minderen f 176000 uitgetrokken, waardoor resp. voor de fuseliers, infanteristen le kl. en de korporaals aan soldij f 0,43, 0,47 en f 0.75 per dag zal worden uitgegeven. Zal met bovenbedoeld bedrag op deze wijze een belangrijke verbete ring worden verkregen? Ik houd het er voor alleen bij de eerste soldij- uitbetalingen een glimp van meerdere tevredenheid of juister mindere ontevredenheid te zullen ontdekken en zoo zal het blijven, al geeft men het volgende jaar nog meer verhooging. Waarom wordt in dit beroepsleger niet denzelfden weg bewandeld die bij de Marine al zoo lang is ingeslagen Waarom geen indeeling in klassen, b. v. recruten, infanteristen 3e, 2e en le klas, met flink verschil in betaling b. v. resp 30, 35, 45 en 60 ct. per dag? Wanneer dan bepaald was dat per comp. hoogstens der aanwezige sterkte tot de le en 2e kl. mochten behooren, dan zou daardoor de gele genheid bestaan de goede soldaten door betere betaling te beloonen. Ik stel mij voor met beloonen der goeden, veel neer te bereiken dan door het straffen der kwaden. Laten we toch vooral den grooten invloed benutten die we door schifting kunnen verkrijgen. Waar ergens zien we een slecht arbeider evenveel verdienen als een goede? Een zwakke poging in deze richting vinden we in de instelling van den infanterist le kl., maar slechts een heele zwakke m. i., omdat de eischen veel te zwaar zijn in verhouding rot het zeer kleine verschil van 4 ct per dag. December '09. v. d. L

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 204