202 ter weinig klemmend om geen ander woord te gebruiken ik voeg er de opmerking bij, dat blijkens de stukken ter griffie de firma Krupp in het geheel geen hulzen maakt. Zij betrekt die hulzen bij Ehrhardt en uit Karlsruhe. Het betoog gaat dus in het geheel niet op. Haar verder. W ij hadden voor het geschut van het Nederlandsche leger toch ook passende hulzen noodig de Minister van Koloniën zal dat niet ontkennen,en nu is juist bij de behandeling van de geschutvraag voor Nederland er op aangedrongen, dat wij de hulzen, en trouwens ook andere onderdeelen, zouden aanmaken in eigen land. De Minister is hiermede medegegaan en dus is uitgemaakt, dat de hulzen, de munitie, de wapens en de paardetuigen daarvoor in ons land door onze eigen industrie en aan eigen werkplaatsen zullen worden aangemaakt. Waarom moeten wij dan plotseling uit hootde van het scbijn-argument van den Minister voor al die zaken bij Krupp terechtkomen Ten slotte zegt de Minister: de heer Thomson zal vergeteu hebben wat ik in de Memorie van Antwoord geschreven heb, Neen, ik heb dit in het geheel niet vergeten. Indië koos zich hetzelfde geschut als Hol land; hetgeen dus zal worden aangemaakt is van dezelfde geaardheid als dat wat voor Nederland is aangemaakt, en wanneer datgene wat voor Nederland noodig was, hier te lande kan vervaardigd worden, dan dunkt mij, dat de Minister in het belang van de eigen nijverheid de rekening bij Krupp althans niet hooger behoort op te voeren dan op het oogenblik strikt noodzakelijk is. De Voorzitter: Ik heb verzuimd aan de Kamer te vragen, of aan den heer Thomson voor de tweede maal het woord zou worden gegeven. De heer Thomson zeide niet langer dan een minuut het woord te zullen voeren, doch hij heeft zeker langer dan drie minuten gesproken, zoodat de geachte afgevaaroigde veel verder gegaan is dan door mij met reden verwacht kon worden. De heer de Waal Malefijt, Minister vau KoloniënMijnheer de Voor zitter! Ik wensch nog een enkel woord tot rectificatie te zeggen in verband met hetgeen door den heer Thomson is opgemerkt. Ik doe dit om geen misverstand te laten bestaan. Ik heb het citaat, dat ik voorgelezen heb, nu eerst voorgelezen omdat ik het rapport, dat voor de samenstelling van dit citaat heeft gediend, een paar dagen geleden eerst ontvangen heb. Ik ben dus in de onmogelijkheid geweest om dit citaat in de Memo rie van Antwoord te doen opnemen. Verder zegt de heer Thomson, dat de Minister een commissie heeft benoemd; dat is niet juist; ik heb gezegd, dat ik in overleg zou treden met den Minister van Oorlog omtrent de wenschelijkheid der benoeming van een commissie. Men moet de zaken uit elkaar houden, wil er geen misverstand ontstaan. Ik heb uitdrukkelijk gezegd, dat er proeven genomen worden om de hulzen in Nederland te doen aanmaken, doch dat in den aanvang dege ne, die het geschut te leveren heeft, ook voor de hulzen de verantwoor delijkheid moet dragen. De beraadslaging wordt gesloten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 214