205 ling van generaal Van Daalen, een voldoend aantal automobielbezitters voor zulke vrijwillige automobielkorpsen aan, maar men moet daarbij niet uit 't oog verliezen, dat, in Duitschland bijvoorbeeld, die personen tot op zekeren leeftijd het leger t.öch op de een of andere wijze moeten dienen; 't is zeer begrijpelijk, dat men dit dan liefst doet als lid van het vrijwillige automobielkorps, waardoor men tevens officier wordt. Dat in Duitschland de officiersrang als een uitnemend lokaas dienst kan doen, begrijpt ieder." Dit is niet juist. Men kan daar alleen dan lid worden van het vrij willig automobielkorps, wanneer men niet op een of andere wijze dienst plichtig is (1). Ook in Oostenrijk geldt deze bepaling. In dit laatste land kunnen ook militieplichtigen bij herhalingsoefeningen onder be paalde voorwaarden met hun automobiel opkomen, maar deze zijn veel zwaarder en verschillen geheel van die, gesteld aan de vrijwillige auto mobilisten. In Duitschland is een dergelijke regeling in voorbereiding of misschien reeds ingevoerd. De vrijwillige automobilist geniet in Duitschland geen enkel voorrecht, hij krijgt alleen een matige vergoeding gedurende de oefeningsdagen. Op welke wijze de animo in andere landen, in Engeland bijvoorbeeld, verklaard moet worden, weten wij niet te zeggen, zoo gaat de Loc. voort. Indertijd had in Nederland de oprichting van een vrijwillig militair wielrijderskorps succes, doch deze vrijwillige fietsers waren jongelui. In Indië is een automobielbezitter in den regel een man van zaken die niet bijzonder veel geeft om een militairen rang en zich er niet toe kan verbinden elk jaar, op een tijdstip door den legercommandant te bepalen, zijne zaken in den steek te laten Op deze personen heeft de belofte van zooveel gulden daags geen vat, zoodat alleen de vrijstelling van schutterlijken dienst voor hen misschien verleidelijk genoeg is. Maar dit geldt dan alleen voor de automobielbezitters in de groote steden. Wij verklaren ons die animo in de eerste plaats daardoor, dat ieder Duitseher het een voorrecht acht zijn vaderland te dienen eu voorts, dat de sportliefhebbers met beide handen de gelegenheid aangrijpen om hun behendigheid, die vooral hier tot haar recht kan komen, te toonen. En juist, omdat er hier in Indië ook velen zijn, die het automobiel rijden als een sport beschouwen en hun auto niet uitsluitend ten dienste van hun beroep aanschaften, gelooven wij, dat de generaal v. Daalen wèl succes met zijn oproep hebben zal, maar dan moet ook een ieder meewerken en de pers vooral, omdat het hier een algemeen belang geldt. De inertie van den gemiddelden Nederlander is zóó groot, dat maar weinig noodig is om zijn egoisme en zijn materialistische neigingen op zijn enthousiasme het overwicht te doen behalen. Met een woord van op wekking verricht de pers beter werk, dan met pessimistische uitlatingen. Ten slotte zegt de Loc. Wij zijn benieuwd naar den uitslag der besprekingen in de clubs, maar stellen ons er weinig van voor. Zou generaal Van Daalen zijn doel niet op een eenvoudiger wijze kunnen bereiken Bijvoorbeeld het leger schaffe eenige motorwagens aan, vol doende voor den dienst bij onze kleine jaarlijksche manoeuvres in het leger worden eenige onderofficieren en minderen tot chauffeur opgeleid en met 't oog op een mogelijken oorlog handele het leger met de auto- ïy Zie de brief van den chef van dtn generalen staf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 217