206 mobielen op dezelfde wijze als met de paarden. Zooals men weet, worden de paarden van particulieren op geregelde tijdstippen door een militaire commissie gekeurd en kunnen zij in geval van oorlog door het leger worden gerequireerd tegen eeD vooraf vastgestelde schadevergoeding. Op dezelfde wijze kan het leger zich verzekeren van het aantal automobielen, dat men bij dreigend oorlogsgevaar noodig zoude hebben. En wat de opleidiDg van militaire chauffeurs betreft, tal van onderofficieren en minderen zullen zich voor opleiding aanmelden, al was 't maar om de eenvoudige reden, dat een chauffeurs-diploma hun bij het verlaten van den militairen dienst zeer goed van pas zal kunnen komen. Wij kunnen hierop antwoorden, dat het voorstel aan de Java Motorclub niet anders is, dan een onderdeel van de in bewerking zijnde plannen. Een registratie van de automobielen wordt voorbereid. Om de gereq ui- reerde automobielen te rijden heeft men militaire chauffeurs noodig, ook dit is gevoeld. Voor hun vorming heeft men eenige automobielen noodig, maar die kosten geld en dat werd niet toegestaan. Wel keurde de regeering de vorming van een korps militaire reservechauffeurs goed. Maar waar de middelen tot de vorming van zulk een korps het legerbestuur onthouden werden, wordt de uitvoering van het plan vrijwel onmogelijk. Zoo is thans nog de eenige oplossing een vrijwillig automobiel-korps, dat, het zij hier uitdrukkelijk betoogd, ook al heeft men gerequireerde auto's en militaire chauffeurs in voldoende mate, van onschatbare waarde blijft, omdat men aan zijn leden ontwikkelde menschen opdrachten kan geven, die militaire chauffeurs minderen niet kunnen uitvoeren. De taak van den vrij willigen automobilist is daarom geen sinecure, van zijn beleid, handigheid, doortastendheid en onverschrokkenheid zal het wel en wee van het leger kunnen afhangen. Om die taak naar behooren te kunnen vervullen is oefening noodig. Niet alleen voor de automobilisten, evenzeer voor de legeraanvoerders. Men moet aan elkaar wennen, elkaar leeren begrijpen en waardeeren, alleen dan kan men in oorlogstijd samenwerken. Improvisaties zijn uit den booze, hopen we daarom, dat velen zich zullen aanmelden. Zij zullen niet teleurgesteld worden, integendeel, hun zal blijken, dit zij in het raderwerk der bevelvoering een zeer belangrijke tot nu toe open plaats innemen en dat hun werk van alle zijden de meest mogelijke appreciatie ten deel zal worden. de F. In de Locomotief van 30 Dec. j. 1. bepleit Pelgrim eene andere rege ling van de positie der leerlingen aan de H. K. S. en der staf-officieren, na de oorzaken te hebben aangegeven, die z. i. den geringen animo verklaren om de lessen aan die inrichting te volgen. Die oorzaken zouden zijn: le. In vroegere jaren was het aantal onder onze jongeren die met een „sok" en ongetrouwd van „te velde" terug kwamen héél wat grooter dan thans en werd een 3-jarige detacheering in Holland vaak als een middel beschouwd, die „sok" op een aangename en nuttige wijze „sol daat te maken". Thans echter is de norm: „getrouwd en kinderen" en een volslagen afwezigheid van „sok"; integendeel „korting" en oude „vendubeeren" zijn, dank zij de talrijke overplaatsingen zonder behoorlijke indemniteit regel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 218