- 207 Zij, die zich dus de „luxe"en financieel gesproken is het een luxe van een B jarig verblijf in Holland kunnen veroorloven, zijn dus met een lantarentje met evenveel succes te zoeken als de vau zichzelf gefor tuneerde wapenbroeders. 2e. En als nu na die 3 jaren in Holland de magere jaren maar geëin digd waren Het tegendeel is waar. De oud-krijgsscholier kan zich dan hier prepareeren op een aantal dure overplaatsingen, detacheeringen, opdrachten, verkenningen enz. Het komt dan ook voor dat na afloop daarvan de patiënten soebatten om „asjeblieft" wat de rimboe ingestuurd te worden tot herstel hunner geschokte financiën. Wij constateeren dan ook nadrukkelijk dat het slechts voor ongetrouwden, die in hun krijgsschooltijd in Holland den kapiteinsrang halen, doenlijk is het lijdensprogram zonder „beeren" af te werken. 3e. En ook de eischen die men stelt zijn zooveel hooger. Vroeger in den I.V.-tijd was doorstudeeren na den krijgsschooltijd niet hard meer noodig. Thans wordt dit geëischt, verwacht en door het opgedragen werk nood zakelijk gemaakt, en terecht. 4e. Ook op de H. Krijgsschool zelve wordt zéér veel gevergd en talrijk zijn zenuwpatiënten die hun studiën tijdelijk hebben moeten on derbreken. Voeg bij dit alles nu no-r het missen van het gebruikelijke buiten- landsche verlof, het feit dai men idem zooveel later zijn pensioen ver diend heeft, de thans dure uniformverandering en men zal toegeven dat: 5e. Het schrale generale staf traktement en de sub 14 aangehaalde nadeelen geenszins er toe meewerken het gaan naar de H. Krijgsschool aan te moedigen. Dit springt te meer in het oog waar de examencommissie ieder jaar coulanter wordt, van vergelijkend examen eisenlijk niet gesproken kan wor den en de gelegenheid tot studie door den vredestoestand groot genoeg is. Als remedie geeft Pelgrim dan aan: a. Schaf het toelatings-examen voor de krijgsschool af en commandeer, brigades-gewijs b.v., jonge, in hun rang geschikt beoordeelde eerste lui- nants, met minimum 4 en hoogstens 8 officiersdienstjaren voor de H. Krijgsschool. Leeftijdsgrens 30 jaar. Het criterium moet zijn: vlotheid en studiezin. (Detail-regeling laat ik thans hier buiten bespreking. Ik geef echter toe dat een billijke beoordeeling moeilijk zal zijn, maar ik wijs erop dat b.v. in Duitsehland deze metbode gevolgd wordt enin Indië óók, maar alleen voor de rijschool Men moet echter ook mogen weigeren, maar dit zal zelden voorkomen, daar gecommandeerd worden of liever aangewezen, aangezocht voor de H. Krijgsschool een onderscheiding zal worden en een prikkel zal blijken om in zijn jonge jaren flink aan te pakken. b. Laat de Krijgsscholieren in Holland hun Indisch traktement hou den. Met wat tegenwoordig van hen geëischt wordt, hebben ze dat heusch niet „gestolen". c. Verplicht den ex krijgsscholier na terugkeer in Indië minstens 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 219