215 maatschappelijke aanzien der officieren, gelast werd hunne echtgenooten geboortig in Europa of van Europeesche afkomst, voortaan te noemen, vMevrouw", een titel, welke hun, volgens den galanten maarschalk, in alle opzichten toekwam. Nog steeds van waarde is de volgende aanhaling uit een door de Fransche Oost-Indische Compagnie in 1721 uitgegeven reisverhaal: Annibal disait qu'on ne vaincrait jamais les Romains que dans Rome, "j'ose dire qu'on ne vaincra jamais les Hollandais qu'a Batavia en y ruinant leur commerce Dat onze koloniale politiek nu nog ten doel zou hebben „le plus grand benefice des conquérants et non (pour) prolonger au dela des mers une "patrie trop étroite" (Blz 158 en 159), moet den Schrijver beslist worden tegengesproken. Gelukkig is tegenwoordig „la dominante des conceptions économiques Deerlandaises" eene gansch andere. Het is waarschijnlijk niet van algemeene bekendheid, dat in 1806 op last der Indische Regeering de koepokinenting op Java ingevoerd werd, waartoe een Fransch geneesheer naar Isle de France gezonden werd. Zestien kinderen gingen met hem nude, om daar ingeënt te worden en op die wijze de noodige pokstof naar Java over te brengen. Het geheele werk laat zich zeer aangenaam lezen, terwijl een paar goede schetskaarten bij het overzicht over de krijgsverrichtingen van 1811 gevoegd zijn. Alles te zamen genomen, kunnen wij den schrijver met anders dan ge- lukwenschen met zijn eerste geschiedkundige werk, dat eene waardevolle bijdrage tot de kennis der koloniale geschiedenis vormt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 227