226 juiste plaats van het doel te kennen, maar ook om den aard, de opstelling, de uitgestrektheid, enz. daarvan te weten; boven dien is het noodig dat men van het een of ander punt het doei kan waarnemen. Patrouilles, uitkijk- en peilposten en ballons U verschaffen het G. S. K, de noodige gegevens omtrent het doel, en sporen de noodige waarnemingspunten op. Intusschen kun nen door de A. C., F. C. en B. C. nadere verkenningen worden verricht van door hen te bevuren doelen en onder hun vuur- bereik vallende terreinen. Patrouilles kunnen bestaan uit infanterie waaraan enkele artilleristen zijn toegevoegd of uitsluitend uit artillerie, gewoon lijk 3 man; bij de eersten is de C. der infanterie belast met de leiding. Artillerieverkenningspatrouilles handelen als voor in- fanteriepatrouilles in het V. V. is bepaald; 2) zij zijn voorzien van een prismakijker met verdeelde glasplaat, een planchet met liniaal, naalden en plaatsaanwijzer, papier, potlood en een horloge; het medenemen van licht telefoon materieel en van rijwielen verdient soms aanbeveling. Is een doel ontdekt of verkend, dan wordt de plaats daarvan, uitgedrukt in coördi naten, enz., zoo spoedig mogelijk gemeld (zoo noodig door tus- schenkomst van den dichstbij geiegen telefoonpost) aan het G. S. K. of eventueel aan dengeen die de patrouille heeft uit gezonden; (hierbij niet vergeten mede te deelen of de afstand geschat is, dan wel of de plaats bepaald is uit twee punten). De patrouille blijft zoo noodig ter plaatse voor het waarnemen van het vuur en verbindt zich dan telefonisch of optisch met de batterij (eventueel via den dichtstbij gelegen telefoonpost). Uitkijkposten worden in of dicht achter de hoofdverdedi gingslijn geplaatst op daken van huizen, in boomen, op ladders, enz. vanwaar het voorterrein goed kan worden overzien. Peilposten worden op hoogere punten, achter de hoofdver dedigingslijn gelegen, ingericht, wanneer de uitkijkposten niet genoeg van het voorterrein kunnen zien. Elke post, dus zoowel een uitkijk- als een peilpost, moet voorzien zijn van dezelfde instrumenten als een patrouille; zij 1) Zourlen wij die binnenkort krijgen? 2) Hunne gedragsregels zjjn als b'jlage in het voorschrift opgenomen; daarbij wordt tevens aangegeven, hoe de plaats van een doel moet worden vastgesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 238