230 en dat door deze dracht buikziekten bij militairen bijna niet voorkomen. Toch moet, dunkt me, deze band wel degelijk hinderlijk zijn, als de man volledig bepakt aan een manoeuvre moet deelnemen, want die bepakking isin onze oogen tenminste enorm en staat niet achter bij de bepakking van de Japansche soldaten zooals Gen. Jan Hamilton die geeft in zijn interessant dagboek over den oorlog. Voor ons is er weinig van te leeren, vooral omdat de tent tegen tropische regens niet kan beschutten, maar toch viel me op dat niettegenstaande het enorme gewicht, vele soldaten aan den binnenkant van den zwartzeildoeken ransel een soort kussen hadden aangebracht, voornamelijk om het •doorzweten te beletten. Aan den gordelriem hangt een enorme aluminium veldflesch te velde worden twee van die monsters medegevoerd en het totaal gewicht van de belasting is dan ver over de 25 KG. De kazerne van het 1ste Bat. geleek in alle opzichtm op de oude Hollandsche gebouwen in de ijzeren kribben lag de stroo- zak op 3 breede planken, die nu langzamerhand door ijzeren raamwerk als bij ons zullen vervangen worden. De officieren hadden er hooge verwachting van dat door deze wijziging de wandluizenplaag zou verminderen. Het tweede bataljon is ge legerd in een ruim kampement, gedeeltelijk uit permanente, ge deeltelijk uit semi-permanente barakken bestaande. Het eten voor de manschappen was bijzonder goed: dien dag kregen allen een goede haché, de Europeanen bovendien zuurkool en de Inlanders kouskouss, alles smaakte zeer goed; de spijzen stonden gereed op lange tafels, tegen de vliegen geheel met ijzergaas bedekt. Bij het 1ste Bataljon waren betrekkelijk veel Europeanen: werklieden, schrijvers, enz.; bij de andere bataljons vindt men slechts 1 a 2 Europeanen per comp. die daar ingedeeld zijn voor opleiding tot kader. Het zijn uitgezochte mannen even als de officieren van de tirailleurs; van de talrijke aanvragers worden slechts de besten voor plaatsing bij dit troependeel in aanmerking gebracht. De tirailleurs zijn ongehuwd, ten minste zij staan als zoo danig te boek. Er zijn getrouwden onder, die hun gezin in de stad hebben wonen, maar daar wordt geen notitie van genomen vrouwen hebben geen verblijf in de kazerne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 242