233 Het gewone dienstpaard, altijd „cheval barbe" genoemd, is klein van stuk, maar zeer sterk en uitstekend in het terrein, vooral in zwaar bergterrein. Toen ik zulk een paard reed van Biskra naar de omliggende Oasen —kreeg ik weer 't gevoel of ik een Sandelhout bereed met dien smallen rug en dien kor ten hals voor me. De draf was prettig, de galop zeer ruim, maar stappen was moeilijk, zoo niet onmogelijk en latei zag ik ook bij den troep chasseurs Afrique dat bijna alle paar den trippelden in stede van te stappen. Alvorens afscheid te nemen van Blida, moet ik even als cu riosum aanteekenen, dat, terwijl ik in het stadje rondwandelde, plotseling een areoplane (type Wright) over onze hoofden heen snorde. Het wordt nu echter tijd dat we in beschouwing nemen de „bureaux des affaires indigènes," tot voor kort genoemd „bureaux arabes" een naam dien ik in dit stuk voor 't gemak behouden zal eene instelling die in het militaire leven geheel op zich zelf staat, nergens anders wordt aangetroffen. In 't kort zou men van die „bureaux" kunnen zeggen: het is een instelling als de generale staf en naast dien staf wer kend, de Commandeerende officieren bijstaande in alle zaken die de Inlandsche wereld raken. De circulaire van den G. G. van 21 Haart 67 „portant in struction sur le service des bureaux arabes" zegt het in den aanvang zeer duidelijk: „Partout et a tous les degrés, les af faires arabes dépendent du Comm. militaire, qui seul, a quali- té pour signer les ordres, enz... Toutefois le Comm. milit. peut déléguer le chef de son bureau arabe pour signer en son norn et avec la mention par son ordrela correspondance avec les chefs indigènes et les ordres de détail," en verderLes officiers des bureaux arabes sont sous les ordres directs des Comm. milit. et dans des conditions analogues a celles des off. de 1 état-major général par rapport aux Comm. des corps d'armée et de division" enz. De bureaux arabes bestaan uit: 1. een politiek bureau direct onder den G. G.; 2. provinciale bureaux; 3. bureaux annexe du cercle ou de subdivision; 4. permanente of tijdelijke posten. Vooral door een ruime opvatting van dit laatste punt is men iets meer in onze richting gekomen, door de troepen Comm. in

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 245