235 het geheel om met kennis van zaken het hoofd te kunnen bie den aan de zorgelijke kwesties die zich in dit uitgebreid gebied voordoen, te wetenwatervoorziening, boschvermindering, rege ling weide gronden, schapenteelt en vele meer. Wanneer men kennis neemt van het reeds bovenvermelde boek „Nomadisme" krijgt men respect voor de werkzaamheden van de bureaux arabes; toch geloof ik dat de verkregen kennis te duur gekocht is, door het instand houden van een geheel korps goed gesa larieerde officieren. Bij ons wordt te weinig gedaan aan het verzamelen, sorteeren en combineeren van verschillende gegevens op statistisch gebied, een kleine uitbreiding van ons korps staf officieren zou daaraan reeds veel kunnen verbeteren. Ook op het gebied van exploratie hebben de officieren der bureaux arabes veel bijgedragen, zooals blijkt uit het boek „Pénétration Saharienne" van dezelfde hand als „Nomadisme 't Zou me te ver voeren deze overigens zoo belangrijke tochten door de Sahara te bespreken. Bij nadere kennismaking valt het practische werk der offi cieren van de bureaux arabes tegen. De oasen en aanliggende dorpen zijn in vuil, elk marechaussee officier zou zich diep schamen als een van de kampongs in zijn ressort er zoo uitzag. Ook de houding van de bevolking laat te wenschen overter wijl zoo goed als een ieder in het dorp bij de nadering van een hen bekend bureau officier opstaat en het militair saluut brengt, is de wijze van spreken over t algemeen niets onder danig en is de Fransche „égalité" ook reeds tot hier doorge drongen. M. i. kan dit ook moeilijk anders, bij zulk een onder geschikte verhouding, waar men op elke vraag het beslissend antwoord moet schuldig blijven tot na raadpleging van den Comdt. supérieur. Uit de betrekkelijke circulaire van den G. G. haal ik een zinsnede aan om de ware positie van den bureau officier te doen gevoelen; zij luidt: „Le comm. supérieur peut déléguer aux officiers de son bureau arabe le droit de prononcer des punitions dans la limite de 8 jours de prison et 30 francs d' amende. Cette aélégation devra en règle générale être réservée pour le cas oü ces officiers sont envoyés en mission hors du chef-lieu du cercle." Men voelt dat onze civiele gezag hebbers in den regel in vrij wat aangenamer positie verkeeren I. M. T. 1910 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 247