236 - ik haast me echter bierbij te voegen dat ik de volledige wer king van de bureaux arabes op alle punten niet voldoende beoordeelen kan, daar ik slechts de bureaux te Biskra bezocht en veel sprak met den chef van dien dienst te Algiers; een juiste indruk zou alleen te verkrijgen zijn door een langdurige detacheering. Juist omdat er zooveel variatie is in de verschillende bureaux, is bepaald dat de stagières, d. z. de officieren die op proef bij de bureaux dienen, veel moeten worden overgeplaatst. Vroeger werden de spahi's aan de bureaux verbonden dikwijls uitgestuurd in de stammen tot onderzoek van hangende kwes ties en tot 't onderhouden van ordevexatiën waren hier na tuurlijk het gevolg van; thans zijn het steeds de officieren die door een enkele spahi vergezeld op tournée gaan, zij hebben dan recht op de alfa en diffa (voeding voor dieren en menschen). Bij een bezoek aan de Oase Sidi Okba had ik het voorrecht een diffa mee te genieten. Volgens de voorschriften was het een maal als door de Arabieren gebruikt. Na eenige eigenaardige schotels kwam dan ook de kouskouss, maar daarna verscheen het „pièce de resistance" in den vorm van een volledig schaap aan het spit gebraden, „mechoui", dat op een groot wit metalen presenteerblad tusschen ons in (ik was slechts met één officier van de bureaux arabes) op tafel werd gezet. Dit maal moest met de vingers gegeten worden en zoo onder 't praten vermin derden de croquante deelen al heel spoedig en ik kon het mij best voorstellen, dat naar men zeide van zoo'n beest geen vezeltje overblijft, wanneer het tusschen een 5 tal Arabieren wordt ingezet. Alvorens van het militair gedeelte van mijn indrukken af te stappen, mag ik niet nalaten elkeen, maar vooral elk officier, die Algerië bezoekt, ernstig aan te raden in alle geval Constantine te bezoeken. Reeds in Holland had de oud generaal Beyerman die over Algerië een interessant lezenswaard boek schreef mij op het hart gedrukt Constantine niet te vergeten, maar mijn verwachtingen werden verre overtroffen. Dat arendsnest omringd door die smalle, diep in de rotsen ingesneden ravijnen, ligt daar machtig mooi en naar alle zijden is het uitzicht mooi, grootsch en verrukkelijk en men voelt mee d6 stomme verbazing van de Fran- schen toen zij voor 't eerst deze onnoemelijk sterke vestingvoor zich zagen en de inspanning die de inname hen moet hebben gekost.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 248