12 Het is voorgekomen, dat eene der strijdende partijen uitsluitend den kleinen oorlog voerde; maar in vele andere gevallen werden de operatiën uit den grooten oorlog door handelingen uit den kleinen oorlog gesteund. I. Be kleine oorlog als uitsluitend verweermiddel. Als uitsluitend verweermiddel wordt de kleine oorlog toegepast door weinig beschaafde volken, die door gebrek aan ontwikkeling en organisatie niet anders kunnen, terwijl het gemis van een behoorlijk wegennet en van hulpmiddelen voor huisvesting en verpleging, en bepaalde volkseigenschappen, alles nauw samen hangende met hunne mindere beschaving, den kleinen oorlog voor den tegenstander buitengewoon bezwarend maken. Toch kan men dikwijls bij zulke natuurvolken, van wie men toch niet zeggen kan, dat zij in eene bepaalde richting bevooroor deeld zijn, of het willen doen uit zucht tot „groot-mogendheidje" spelen, een streven waarnemen, om met eenigszins georganiseerde strijdkrachten den tegenstander te weerstaan, 't zij in het open veld, :t zij in vooraf gereed gemaakte stellingen. Stand houden in vooraf gereedgemaakte, dikwijls geduchte stellingen kwam bij nagenoeg elke groote Indische expeditie voor; standhouden in het open veld zagen wij meermalen in den Java-oorlog gebeuren xj en zelfs werd, betrekkelijk kort geleden, door een inlandschen vijand een geregelde aanval op onze pas gelande troepen uitgevoerd 2). Meermalen toonden dus onze tegenstanders van meening te zijn, 't zij instinctmatig, 't zij door de ondervinding ertoe ge bracht, dat handelingen uit den kleinen oorlog alléén, het eigen gebied niet van vreemde indringers kunnen bevrijden; 't is waar, dat in vele gevallen de voorliefde voor stellingen een „partijgangersoorlog is niet zoo gemakkelijk, als velen zich dit wel voorstellen; alU en „physiek geharde, uitstekend geoefende elementen onder energieke leiding zijn ervoor „bruikbaar. Opgevat als eene aardige liefhebberij, eene soort van sport, zullen de „handelingen van dergelijke dilettanten-partjjgangers dikwerf den grootsten last „veroorzaken aan het eigen leger". (I. M. T. 1900, blz. 804). (1) blz. 207 en op andere plaatsen. (2) XI, blz. 437. Verg. ook het vei slag van de landing bij Badjowë (28 Juli 1905) in de Locomotief van 7 Aug. 1905.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 24