245 de Duitschers op een groot ziektecijfer bij het u tbreken van den oorlog rekenen, blijkt o. m. hieruit, dat zij hunne bataljons bij mobilisatie over de 1000 man sterk maken, zoodat zij eenige zieken velen kunnen. Bij de infanterie kon men de tirailleurs in dunne liniën zien optreden,aangevuld en gaandeweg verdicht door de ondersteu ningstroepen, eveneens in geheel verspreide orde optredende- De stormafstand, door het nieuwe reglement van 150 M. tot 100 M. verminderd, bleek voor de zwaarbepakte infanterie nog te groot. Ik zou hierbij willen aanteekenen, dat het bepalen van een stormafstand niet in overeenstemming met de erva ring uit de jongste oorlogen moet geacht worden tegenwoordig is de stormaanval niets anders dan de laatste sprong, dien de aanvaller uitvoert om 's vijands stelling te bereiken zijne lengte is dus in de eerste plaats afhankelijk van de mate van tegen stand, dien de aanvaller bij zijne voorwaartsche beweging on dervindt. De beoefening van de munitie aanvulling liet veel te wen- schen over. De nieuwe velduniformen werden niet gebruikt; zij schijnen wel voorhanden te zijn, doch bewaard te worden voor oorlogstijd. Klaarblijkelijk moet eerst de oude kleeding afgedragen worden. Ook deze manoeuvres bewezen, dat de pionieruitrusting der Duitsche infanterie nog niet volmaakt is. In de toekomst zal nu elk regiment infanterie een voertuig met pioniergereedschap- ontvangen, welke maatregel aan de toestanden bij onze infan terie doet denken. Echter blijft eenig pioniergereedschap bij den man noodzakelijk. Zoo zouden bij ons een groot aantal kapmessen door kleine draagbare schoppen vervangen kunnen worden, terwijl ook kniptangen hoog nooaig zijn. Zeer terecht- zegt de Int. Revue hiervan „Sie mussen unbedingt bei den Kompagnien vorhanden sein". De telefoonpatrouilles, welke bij wijze van proef ter sterkte van 1 officier en 16 man bij elk regiment infanterie ingedeeld waren, hebben wederom goed voldaan. Zij dienen tot verbin ding van den regimentscommandant met zijne bataljonscom mandanten. De verbinding van dezen met hunne compagnieën kan natuurlijk niet telefonisch geschieden, doch geschiedt door

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 257