246 ■ordonnansen en seinvlaggen. Bij de seinvlaggen maakt men gebruik van het Morse-alphabet, waarover men niet erg tevre den schijnt. Ons stelsel lijkt mij ook veel practischer toe. Er wordt aangedrongen op het indeelen van bereden verken ners bij de regimenten infanterie en zulks in navolging van hetgeen in Frankrijk gebeurt. Daar te lande beschikt elk re giment over 8 ruiters. Volgens de bepalingen moeten deze ruiters genomen worden uit de reservisten der cavalerie; inde practijk waren ze echter afkomstig uit de actieve cavaleriere gimenten, waardoor het nut: verlichting van den dienst der ■cavalerie, vrij wel verloren ging. Bij ons zou in deze richting veel gedaan kunnen worden door bv. de stafhoornblazers bere den te maken. De cavalerie zat herhaaldelijk af tot het gevecht te voet; groote ruitergevechten kwamen slechts bij uitzondering voor. De nieuwe cavaleriekarabijn M. 98 x) was nog niet overal in gebtuik; alleen de Beiersche regimenten waren ermede gewa pend. Het cavaleriebrugmaterieel, vervoerd op een met zes paarden bespannen wagen, heeft goed voldaan, doch het alge- heele gemis van kniptangen bij de cavalerie deed zich sterk gevoelen. Als een eigenaardig middel tot dekking van rijdende batterijen tegen ruiteraanvallen wordt het spannen van ijzer- draad tusschen de stukken genoemd. De artillerie schijnt op groote schaal van gedekte stellingen gebruik gemaakt te hebben. Met goed gevolg werden ook hier telefoonverbindingen toegepast. Elke batterij beschikt over 2 rollen van £00 M. elkbij eiken afdeelingsstaf is bovendien nog één rol van 500 M. aanwezig. Toestel en toebehooren worden door bereden manschappen in eene soort ransel mede gevoerd. Meermalen kwam beschadiging van de op den grond liggende draden voor. De seinpatrouilles 3 seiners per batterij moesten dan voor de verbinding zorgen. Het vierde wapen van het Duitsche Leger, de zware artille rie, was meermalen in de gelegenheid belangrijke diensten te bewijzen. Tegenover eenigszins gedekte doelen, welke even goed bij den aanvaller als bij den verdediger kunnen voorko- 1) m. C8? p.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 258