247 men, is krachtig worpgeschut nu eenmaal onmisbaar en in dit opzicht zouden wij ook in den veldoorlog veel nut van onze- licht beweeglijke houwitsers van 10.5 cM. kunnen hebben. De wielrijders werden alleen voor den ordonnansendienst ge bezigd. In tegenstelling met vroegere jaren werden geen rij- w'ïelafdeelingen tot ruggesteun van ver vooruitgezonden cavalerie- geïmproviseerd. In afwijking van de meeste andere Legeis, meent men in Duitschland rijwiel-infanterie te kunnen missen. Het nadeel van rijwiel afdeelingen, dat zij zoo afhankelijk van het wegennet zijn, wordt zeer hoog aangeslagen, zoodat men de kosten te groot vindt. Schijnt deze opvatting voor een Euro- peeschen staat wat overdreven, voor onze omstandigheden schijnt zij de juiste. Het geld, dat rijwiel afdeelingen zouden kosten, zal beter besteed zijn, wanneer men er mitrailleurs voor de infanterie voor aankoopt. Ook in Duitschland is men van oordeel, dat uitbreiding van de reeds bestaande mitrailleurformaties van veel meer belang is dan het vormen van rijwielafdeelingen. Er wordt sterk op aangedrongen het voorbeeld van Frankrijk te volgen, waar elk regiment infanterie over 2 sectiën a 4 mitrailleurs en elk regi ment cavalerie over 1 sectie a 2 mitrailleurs zal beschikken. Ook gedurende deze manoeuvres is men gaan twijfelen aan de practische bruikbaarheid der tot nu toe gebezigde vervcerwijze- van de mitrailleurs. De voertuigen der Duitsche mitrailleuraf- deelingen schijnen de cavalerie niet overal te kunnen volgen, zoo dat neiging bestaat het voorbeeld van Italië, Frankrijk, Oosten rijk en Zwitserland te volgen en al het materieel op draagdierea met bereden geleiders en bedieningsmanschappen te vervoeien. Het gebruik van mitrailleurafdeelingen als bedekking der artillerie is niet beoefend. Verder wordt medegedeeld, dat, dank zij vele verbeteringen,, de Duitsche Maxim mitrailleur met bijbehoorenden drievoet- slechts 37 KG. weegt, daarentegen is de Fransch mitrailleur,, model Puteaux, met drievoet 14 KG. zwaarder. Zooals bekend is, wordt bij den Maxim-mitrailleur waterafkoeling, bij den Franschen mitrailleur een zg. radiateur toegepast. Gedurende de jongste manoeuvres in Frankrijk voerde men voor elke 8- mitrailleurs 4 reserveloopen mede.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 259