- 249 deelen van de diensten der motorballons, aanbeveelt, wijst men er met verklaarbaren trots op, dat Frankrijk na het veronge lukken van de „République" geen bruikbaren militairen motcr- ballon bezit. Immers, de voor Belfort bestemde „Liberté" heeft zijne proeftochten nog altijd niet geëindigd, terwijl de „Colonel Renard", die in het begin van October de niet meer bruikbare „Ville de Paris" te Verdun zou vervangen, nog niet door het De partement van Oorlog aangenomen is. De „Ville de Paris" zal latei- te Meudon als schoolschip dienst doen, in plaats van de oude „Lebaudy". Ook het met Frankrijk verbonden Rusland is nog maar gebrekkig van motorballons voorzien. Daartegenover kan Duitschland negen bruikbare oorlogsballons stellen, n.l. van elk der types Zeppelin, Grosz en Parseval drie 1). Dat echter die bruikbaarheid niet doorloopend verzekerd is, blijkt o. a. hieruit, dat de Z. III, die op den laatsten manoeuvredag zou optreden, wegens eene „kleine" beschadiging niet verscheen. De nasleep van voertuigen blijft nog hinderlijk groot; behalve de hal en eene volledige werkplaats, heeft de M. II voor de vulling eene gascolonne van 16 voertuigen met 240 gasflesschen noodig. i) Zie ook „De Luchtvaart" van 4 en 18 Dec. 1909. Volgens andere Duitsche bladen is het aantal luchtschepen in beide landen grooter, zooals uit de hieronder volgende, aan de N. R. Ct. ontleende opgave blijkt Motorballons. Vliegtuigen. Duitschland14 5 Engeland2 2 Frankrijk7 29 Oostenrijk2 4 Rusland 3 6 Spanje1 3 Italië3 7 België1 Behalve de drie „Zeppelins", de drie ,Parsevals", en de drie .Gross", is er in Duitsch land een „Schoutte", een „Siemens Schukert" en een rdu Rhin et de la "West ph al ie". De andere ziju nog in aanbouw. Ook worden er nog eenige Wright-types gebouwd. Frankrijk heeft de „Lebaudy", de „Ville-de-Paris", de „Liberté", de „Colonel Benard''* de Ville de Bordeax", de „Ville de Nancy" en de Clemeat-Bayard". Spanje bezit de „Espana", Oostenrijk een „Parseval" en een „Lebaudy", terwijl een derde ballon in de maak is. De Duitsche begrooting voor 't maken van bestuurbare luchtschepen is 8 m.llioen mark; die van Oostenrijk 110,000 mark en die van Frankrijk 954,000 mark.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 261