250 De heliografen hebben tot tevredenheid gewerktmet behulp van zonlicht werd een afstand van 70 K.M. bereikt. Bij gebruik van kunstlicht bedroeg de maximum-afstand over dag 30 K.M. en 's nachts 60 K.M. Gemiddeld werden 200 woorden per minuut overgeseind. Hierboven werd reeds melding gemaakt van het gebruik van draadlooze telegrafie bij de motorballons. „Rood" gebruikte rij dende en draagbare stations met toestellen volgens het Deensche stelsel Poulsen; „Blauw" had toestellen van de Duitsche „Tele- funken-Gesellschaft" volgens het stelsel Arco-Slaby. Beide toe stellen hebben goed voldaan, vooral dat van Arco- Slaby, wegens zijne volkomen ongevoeligheid voor atmosferische storingen. Een rijdend station bestond uit 2 vierradige voertuigen, elk, evenals een caisson, bestaande uit 2 tweeradige voertuigen. Elk voertuig was bespannen met zes paarden en vervoerde, behalve gereedschappen, toestellen, seinmasten en motor, nog zes bedieningsmanschappen, zoodat het station met groote snel heid verplaatst kon worden. Bij hevigen wind werden voor het ophangen van den luchtdraad, in plaats van een ballon, opvouwbare vliegers gebruikt. Ook werd daartoe gebezigd een inschuifbare, 30 M. hooge, magnalium mast. Niet alleen be spaart het gebruik van masten veel gas, maar haperingen en storingen worden er door beperkt, Yan automobielen werd zoowel tot vervoer van personen als van voorraden een ruim gebruik gemaakt, waarbij de vrijwillige automobiel-club groote diensten bewees. Zou, evenals in Duitsch- land, Italië, Oostenrijk en andere landen, het particulier initia tief ook niet bij ons het Legercommando behulpzaam kunnen zijn door het vormen van een vrijwillig automobiel-korps? x) De buitenlandsche officieren werden ditmaal per automobiel naar het oefeningsterrein gebracht, waar zij konden uitstappen. Paarden waren niet beschikbaar gesteld. Veel zullen de heeren niet gezien hebben. Naar: Internationale Revue über P. die gesammten Armeen unci Flotten Beiheft 113). 1) Volgens de ,Java-Bode" van 27 Jan. zou de Chef van den G-eneralen Staf zich reeds tot het bestuur van de Java Motor Club gewend hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 262