265 - Welke nu zouden de voorbereidende maatregelen wezen, die door ons nu reeds, en liefst zoo spoedig mogelijk, te nemen zijn? Als hierover nu eens verschillende Artilleristen hunne gedachten lieten gaan, en deze ideeën middels het I. M. T. met elkaai in verbinding brachten, zou men dan niet misschien tot een goeci afgerond bestek kunnen komen, waarvan het Legerbestuur profijt zoude kunnen hebben? Reeds dadelijk het kostbare Materieel ter oefening in handen te geven van voor het meerendeel nog niet volkomen tei zake kundige personen, zou noodzakelijkerwijze aanleiding geven tot hetzelfde „gepok en gemazel" als in Holland met al den aankleve van groote financieele offers en teleurstellingen. Ik voor mij had me puntsgewijze het volgende schema gedacht A. 1°. Men zende niet al het nieuwe geschut in eens uit, althans de distributie alhier hebbe slechts zeer geleidelijk plaats en niet vóór dat de gebruikers volkomen op de hoogte zijn van hun nieuwen'taak 1). 2°. Men beginne met voorloopig slechts 1 Veld-Batterij te formeeren en deze als de oefen-batterij in te richten, waarbij de overige officieren en onderofficieren bij toerbeurt hunne opleiding krijgen. (Iets dus in den geest als de Haagsche Batterij ji r. y.a, waar ook jaarlijks voor geruimen tijd te Oldebroek de overige officieren en verder kader hunne practische vorming tot snelvuur- Artillerist krijgen.) 3°. Deze oefen-batterij zij compleet en worde zooveel mogelijk compleet gehouden d. w. z. op oorlogsterkte. 4°. Men deele hierbij voor zoover mogelijk personeel in, dat reeds in Europa ervaring met het snelvuur-materieel heeft opgedaan. 5°. Deze oefen-batterij diene, behalve voor de geleidelijke oefening van de geheele Bereden Artillerie, ook tot het nader beproeven van het Materieel, vooral hoe dit zich in deze teneinen bij deze temperatuur voordoet. Deze proef zal uiteraard hoofdzakelijk rijproef moeten zijn. Als schiettuig toch staat het kanon al zoo te goeder naam en faam bekend, dat schietproeven in extenso hier niet veel meer licht zouden ontsteken. 1) Er komen \oorloopig slechte twee batterijen uit. Rea-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 277