266 Wel is het m. i. noodig, dat er eens mede geschoten wordt, voornamelijk weder om na te gaan, of men hier geen „buiten gewone voorvallen" te boeken krijgt, met het oog op de zooveel hoogere temperatuur! Ik vestig alleen even de aandacht op de rem. Zal deze goed blijven functionneeren bij die hooge temperatuur? Men heeft wel is waar reeds een goed voorbeeld aan de snelvuur vesting vuurmonden, doch toch zijn deze vuurmonden niet volkomen- „ebenbürtig" 1). Althans vuurproeven op zeer beperkte schaal lijken mij voorshands nog wel gewenscht. Het spreekt van zelf, dat later, als het tijdperk der beproeving heeft plaats gemaakt voor dat der „oefening in de vuurleiding", Batoe Djadjar, alsmede het afwisselende terrein, als het ware „Eldorado" moeten worden. Ik stel me voor, tot het houden dezer rijproef maakt de oefen batterij, na een eerste verblijf van eenige maanden te Batavia, gedurende welken tijd het personeel te Batavia geoefend wordt en de batterij volkomen georganiseerd en menschen en paarden van hunnen taak worden op de hoogte gebracht, een lang- durigeu marsch over Java, hierbij alle mogelijke voor Veld- Artillerie geschikte terreinen aandoende, en komt zich presen teeren aan de verschillende Artillerie garnizoenen, alwaar de troep voorloopig op de hoogte wordt gebracht van de behandeling en het onderhoud van het nieuwe materieel. Het eindpunt van dezen triomftocht moet zijn Soerabaja, alwaar het Materieel aan eene grondige keuring wordt onder worpen. B. Men beginne nu reeds zoo spoedig mogelijk, liefst na tele grafische aanvrage, met de uitzending van een in zijn vak door en door bekwaam werkman, liefst een der Hollandsche Mr. S. Bs., aan wien dan behalve de herstellingen aan het Materieel dei- oefen-batterij, ook worde opgedragen de opleiding der nieuwe Mr. S. Bs. C. Men verandere de bestaande organisatie der S. Bs. zoodanig, (1 Waarom niet? Het kanon van 7,5 c.M. L /30 verschilt alleen door de grootere vuurhoogte der affuit met het Hollandsche Yeldkanon. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 278