270 - „vankelijk uitgesproken overtuiging, waarna tot de aanschaffing „van veldgeschut bij de firma Krupp is overgegaan." De rapporten, welke door de hiervoren bedoelde commissie aan Z. E. den Minister van Koloniën werden uitgebracht en thans in Indië zijn ontvangen, bevatten eene uitvoerige ver melding van de motieven, welke de commissie ertoe geleid hebben de voorkeur te schenken aan het Krupp'sche snelvuur- veldmaterieel. Het is hier niet de plaats om daarop verder in te gaan en ook niet de bedoeling van dit artikel, zoodat ik meen te- kunnen volstaan met het volgende onder de aandacht te brengen, van hen, die zich enkel en alleen op grond van hetgeen tijdschrif ten, brochures enz. vermelden over het materieel der verschillende geschutfabrikanten gerechtigd achten een oordeel uit te spre ken over de voorkeur, welke het geschut van de firma Schneider of van de firma Ehrhardt boven dat van Krupp verdient. Neemt men in aanmerking, dat gelijk bij elke industrie ook bij de geschutfabricage de reclame een groote rol speelt dat de in tijdschriften en brochures voorkomende gegevens dik wijls door de fabrikanten zelf of door hunne agenten worden geleverd en dat de juistheid daarvan zonder proeven of eigen aan schouwing niet te controleeren is, dan is het duidelijk, dat het doen van een keuze, alleen op grond van die gegevens, niet gewet tigd is. Waar nu door ter zake kundige Indische artillerie officieren (een van hen heeft o. a. deel uitgemaakt van de commissie, die in Indië belast is geweest met de beproeving van het in 1902 en 1903 uitgezonden snelvuurveld- en berggeschut van 7 c. M.), die zich niet behoefden te laten leiden door politieke overwe gingen en die het materieel van de firma's Krupp, Ehrhardt en Schneider in de fabrieken zelve ernstig bestudeerd hebben, en door het bijwonen of nemen van proeven daarmede in staat zijn gesteld zich een op eigen aanschouwing gegrond oordeel te vormen beslist de voorkeur is gegeven aan het snel- vuurveldgeschut van de firma Krupp, daar is het aangewezen in hunne keuze het volste vertrouwen te stellen, en kan men verzekerd zijn het beste te krijgen, wat de techniek op dit oogenblik vermag te leveren. 1) Zie hiervoor bv. het vermelde op blz. 226 en 227 van het f. M. T. 1903 deel I-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 282