273 positiegeschut van 7.5 c.M.zij hebben evenwel geen bodem- schroef, doch een afschroefbaren kop, waardoor het inbrengen en uitnemen van de springlading gemakkelijker is. De bij deze projectielen te bezigen schokbuizen zijn voorzien van één enkele uitschakelbare vertragingsinrichting 2). In stede van pikrinezuur zal trotyl als springlading worden gebruikt J). Deze springstof 3) (trinitrotoluol CG H2 (N02)3 CH3. ook wel trinoltrilit of tolite genoemd) vertoont in zooverre een opmerkelijke overeenkomst met pikrinezuur (trinitrophenol C6 H2 (N03)3 OH), dat zij noch doof slagen of stooten, noch door wrijving tot ontploffing is te brengen en evenmin door een vlam tot ontsteking kan worden gebracht. In dit opzicht is zij even gevaarloos als het pikrinezuur, terwijl de kracht der ontploffing ongeveer dezelfde is; de ontploffingssnelheid is evenwel voor het doel (springlading voor brisante granaten) aan merkelijk gunstiger te noemen. In twee opzichten staat trotyl verre boven pikrinezuur en wel: le. pikrinezuur heeft een zeer groot affiniteit tot metalen, waardoor zeer gemakkelijk verbindingen pikraten wor den gevormd, welke-, in tegenstelling van het zuur zelf, uitermate gevoelig zijn, zoodat een geringe wrijving reeds voldoende is om hen te doen explodeeren, welke detonatie heftig genoeg is om het in de onmiddellijke nabijheid zijn de pikrinezuur tot ontploffing te brengen; trotyl daarentegen kan in aanraking met metalen worden gebracht, zonder dat men zich bevreesd behoeft te maken, dat het tot de vorming van gevaarlijke verbindingen aanleiding zal geven. Hieruit volgt, dat de voorzorgsmaatregelen, welke men bij het gebruik van pikrine zuur in projectielen moet aanwenden, voor trotyl ten eenen- male overbodig zijn. Dit is een zeer groot voordeel, want veilig heid in gebruik en in toepassing is wel een der voornaamste eischen, die men aan een goede springstof stellen moet. 1) Hetzelfde geldt voor de stalen granaten en schokbuizen, welke voortaan voor de snelvuurvestingkanonnen van 7.5 c.M. zullen worden uitgezonden. 2) Zie Ariilleristische Monatshefte 1907 No. 5 blz. 448- 3) Zie Zeitschrifl für das gesamte Schiess-und Sprengstoffwesen 1907 No. i Artilleristische Monatshefte 1908 No. 20. Mitteilungen 1909 No. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 285