274 2e. trotyl bezit geen vergiftige eigenschappen; noch in stof-, noch in dampvorm werkt het nadeelig op het menschelijke organisme, zoodat het ook in dit opzicht ver boven het pikrine- zuur staat. Ten slotte moet nog worden vermeld, dat trotyl hoegenaamd niet aan zelfontleding onderhevig is en totaal ongevoelig is voor de inwerking van vocht of van hooge temperatuur, hetzij elk op zichzelf, hetzij in onderlinge samenwerking; deze eigen schappen zijn in het bijzonder voor een tropisch eilandenklimaat als het Indische van het allerhoogste gewicht. Ter vergemakkelijking van de afzonderlijke behandeling der Springladingen wordt elke lading trotyl in een bordpapieren koker verpakt. Ten einde de waarneming te vergemakkelijken worden z. g. n. rookmakers in de stalen granaten aangebracht. Het nitroglycerinekruit in gebruik bij de positiesnelvuurkanon- nen is door zijn vorm (pijpenvonn) minder geschikt voor pa tronen, waarmede gereden moet worden, omdat de wollen ban den, waarmede de pijpen tot bundels worden saamgebonden, door de schokken bij het vervoer dikwijls afglijden, zoodat de pijpen dan los komen te liggen. Daarom zijn in Indië proeven aanhangijjig met nitroglycerinekruit in den vorm van schotel- veeren, zooals bij de Nederlandsche veldartillerie in gebruik, om na te gaan of dit schotelveerenkruit zich beter eigent voor de Bereden Artillerie. In verband met het groote voordeel, verbonden aan het ge bruik van slechts één soort projectiel bij de Bereden Artillerie zullen eenheidsprojectielen van drieërlei systeem, n.l. twee van Krupp en een van Ehrhardt van Essen, worden uitgezonden, en wel tot eene zoodanige hoeveelheid, dat door uitgebreide proeven in Indië een definitief oordeel over de waarde van de verschillende stelsels kan worden uitgesproken. Verder zullen nog mechanische tijdschokbuizen (z. g. n. uurwerkbuizen) worden uitgezonden ten einde in Indië te 1) Zie Artillerisiische Monatshefte 1909 No. 25 t. m. 27. Internationale Revue 1907 Supplement 97*

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 286