277 zoowel automatisch als met de hand kan geschiedendit laatste is o. a. noodig bij oefeningen wanneer niet met scherp wordt geschoten. Deze semi- of halfautomatische inrichting (zoo genoemd, omdat bij volkomen automatische werking ook het laden van zelf geschiedt) is niet zoo zeer gekozen om de grootere vuur- snelheid, welke er in vergelijking met het gewone sluitstuk mede verkregen kan worden, dan wel om de mogelijkheid het stuk nog met richter en lader alleen te kunnen bedienen; de sluitstukbediende kan dus zoo noodig uitvallen. Een ander, evenzeer belangrijk, voordeel is, dat de sluitstuk- bediende ontlast wordt van het, op den duur zeer vermoeiende, openen en sluiten, zoodat hij zich geheel aan zijne andere functies (geven, van de hoogterichting, aftrekken) kan wijden. Zooals gezegd, behoort het sluitstuk van den Indischen veld- vuurmond tot de half-automatische, en wel tot die zonder automatische ontsteking. Door Krupp en Ehrhardt worden ook half automatische sluitstukken met automatische ontstekings inrichting geleverdbij de Krupp'sche sluitstukken kan de laatste dan desgewenscht worden uitgeschakeld. Een dergelijk sluitstuk (selbsttatiges Schubkurbelkeilverschlusz) is echter voor Indië niet aangenomen, omdat men van oordeel was, dat het nadeel van de meerdere samengesteldheid, in vergelijking met de halt- automatische sluitstukken zonder een dergelijke inrichting, niet opweegt tegen de te bereiken vereenvoudiging in de be diening en geringe toename in vuursnelheid. Een juiste en volledige beschrijving van het sluitstuk van den Indischen veldvuurmond kan niet gegeven worden, omdat daarover nog niet beschikt wordt. Uit de van Krupp ontvan gen teekeningen, welke zich, als zijnde zeer gedetailleerde con- structieteekeningen, minder goed leenen voor reproductie in dit tijdschrift, is echter op te maken dat de inrichting vrij wel, althans wat de hoofdzaken betreft, overeenkomt met die van het halfautomatische sluitstuk van een door Krupp gecon strueerd bergkanon van 7. 5 c. M. L./14. Aangezien van dit laatste photografieën beschikbaar zijn, zal aan de hand daarvan een korte beschrijving van de werking worden gegeven. In den rechter achterhoek van de kulas is een doorloopend

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 289