278 - gat geboord, waardoor van onderen naar boven de krukas K 3 {zie fig. 1.) is gestoken; deze krukas heeft aan de onderzijde een arm met nok Ks. Om een vierkant gedeelte van de krukas is de kruk K bevestigd (fig 1 en 2), welke aan de onderzijde een hartvormigen tap heeft, die met speling in de gleuf a van de sluitwig A grijpt (fig. 2). Het bovenste gedeelte van de krukas gaat door het huis voor de sluitveer; dit huis K2 is zoodanig aangebracht, dat het niet kan draaien. In den buitenwand van K 3 vindt men een insnijding K2 (fig. 3), terwijl aan den binnenwand het eene einde van de sluitveer is bevestigd, welke met het andere einde aan de krukas is verbonden en zoodanig werkt, dat zij steeds tracht de krukas linksom (de richting van sluiten) te draaien. Tenslotte is, boven het huis voor de sluitveer, een zwengelD met handvat L over de krukas geschovendeze zwengel kan niet om de krukas draaien en wordt vastgezet door de vleu gelmoer R met veerende splitpin S (zie fig. 3). De zwengel L is volgens de lengteas doorboord tot opname van een sluitbout, welke door een spiraalveer tegen den bui tenwand van het huis voor de sluitveer wordt gedrukt. Deze sluitbout treedt aan de zijde van het handvat uit den zwengel en is aan dat gedeelte van een haak L t (fig. 1 en 2) voorzien. Yerder is in het handvat van den zwengel een klink L2 aangebracht, welke aan den sluitbout is verbonden. De uiticerper heeft den gewonen vorm en is op een vierkant gedeelte van de uitwerperas M, tusschen vuurmond en sluitwig, geplaatst; het boven de kulas uitstekende gedeelte van deze as is van een tand m voorzien (fig. 3). De aftrekinricliting vertoont veel overeenkomst met die van de sluitstukken der snelvuurkanonnen van 7.5 c.M., ingedeeld bij de Indische Vesting Artillerie, en is nagenoeg gelijk aan die van het meer algemeen bekende niet-automatische Schubkurbel- verschlusz, zoodat van een beschrijving daarvan is afgezien. Alleen zij medegedeeld, dat het aftrekken zoowel aan de rechter- als aan de linkerzijde van het stuk kan geschieden door het 1) Bij het Indische kanon is deze zwengel bij gesloten vuurmond naar voren gericht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 290