279 overhalen van helfboomen, welke ter weerszijden aan de wieg zijn bevestigd. Openen van het sluitstuk met de hand. Wordt de zwengel L naar voren bewogen, dan draait de de krukas K3 en dus ook de daaraan, niet draaibaar, verbon den kruk K. De hartvormige tap van deze laatste beweegt zich in de gleuf a van de sluitwig A, totdat de speling tus- schen tap en gleuf is opgehevenhet sluitstuk is nu ontgrendeld. Bij verder doordraaien van den zwengel wordt het sluitstuk naar rechts uit den vuurmond geschoven x); de zijwaartsche beweging eindigt zoodra de stootvlakken van de sluitwig tegen de stootnokken van den uitwerper stuiten. Hierdoor wordt de uitwerper een weinig met zijn as gedraaid, waardoor zijn armen naar achteren slaan en de huls uitwerpen. Is het sluitstuk geopend, dan springt de sluitbout in de uit snijding K2 van den buitenwand van het huis voor de sluitveer K 2. Aangezien dit huis niet kan draaien, wordt het weder in het wiggat schuiven van het sluitstuk, onder invloed van de sluitveer, belet. Verder grijpt, bij geopend sluitstuk, de haak L x van den sluitbout in den tand m, van de uitwerperas M; de bedoeling hiervan zal straks blijken. Automatisch openen van het sluitstuk. Aan het achtereinde van den rechterzij wand van de wieg is een koker Q1 (fig. 1) bevestigd, waarin een bout Q met aanslagnok kan draaien. De bout Q kan wel naar achteren, doch niet naar voren gedraaid worden en wordt steeds door een in den koker Q, aangebrachten veer, in zijn oorspronkelijken stand (zie fig. 1) teruggebracht. 1) Het voordeel van deze wijze van openen eerst ontgrendelen en pas daarna Vegin- nen van de zijwaartsche beweging treedt vooral aan het licht als het sluitstuk nier tf zeer moeilijk geopend kan worden, zooals kan voorkomen tengevolge van gasontsnappingen» hulsklemmingen, of door binnengedrongen vuil. In een dergelijk geval kan, in verband met den wigvorm, het onigrendelde sluitstuk door een slag met een handspaak of iets der gelijks gemakkelijk uitgedreven worden. Bij een sluitstuk, zooals het Ehrhardtsche, dat reeds bij de eerste beweging van de kruk moet meegaan, zou alsdan een slag met een handspaak niets helpen, omdat sluitstuk en kanon nog onderling verbonden zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 291