- 281 2e. Het afvuren kan eerst bij geheel gesloten en gegrendeld sluitstuk plaats hebben. Is dit geopend, dan treedt de bout I (zie fig. 2), onder de werking van een veer, een weinig uit het bo venvlak van de sluitwig en komt voor den neus q van de nok, welke op de as C van de aftrekinrichting is aangebracht; de as C kan nu niet draaien en bijgevolg kan niet afgevuurd wordeD. Wordt het sluitstuk ingebracht, dan wordt de bout I, door een afvlakking aan den bovenkant van het wiggat van het ka non, ingedrukt en komt q dus vrij. Nu is echter een nok, welke onder aan de kruk K zit, voor den neus q van de nok der as C gekomen, zoodat deze nog niet draaien kan. Eerst als de kruk K zoover gedraaid is, dat de hartvormige tap in het boogvormige gedeelte van de gleuf a is gekomen het sluitstuk is dan gegrendeld komt de as C van de aftrek inrichting vrij en kan worden afgevuurd. 3e. Bij het rijden met geladen vuurmond en in het algemeen bij vuurpauzen wordt het sluitstuk op „veilig" gesteld; alsdan kan het kanon niet geopend en niet afgevuurd worden. Dit wordt op de volgende wijze verkregen Drukt men den pal H. (zie fig. 1) in, dan kan de veiligheids bout Gf 90° naar links worden gedraaid; door nu den pal los te laten, wordt deze, onder de werking van een veer, naar buiten gedrukt en zet den veiligheidsbout vast. Door de draaiing van Gr komt het afgeronde gedeelte van den knop van den veiligheidsbout voor de kruk K, zoodat deze niet kan draaien en het sluitstuk dus niet geopend kan wor den; tevens treedt een, zich aan den veiligheidsbout bevindende, nok uit het bovenvlak van de sluitwig te voorschijn en komt voor den neus c 3 van de as C van de aftrekinrichting, zoodat deze niet kan draaien en het kanon bijgevolg niet afgevuurd kan worden. 4e. Behalve de hefboomen voor het aftrekken, welke aan de wieg zijn bevestigd, is nog een derde aftrekhefboom aange bracht, welke zich bij het schot mede naar achteren beweegt; deze moet dus bij het afvuren snel losgelaten worden, daar de aftrekker anders een gevoeligen ruk aan den arm krijgt. Daar om is deze hefboom slechts behouden voor het afgeven van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 293