284 Wanneer sergeanten zich met dit planchet bij voorposten diensten oefe nen, zullen zij al dadelijk bruikbare resultaten hebben en te velde in staat zijn metingen aan te vullen. Door uitgebreide metingen, ook patrouille-schetsen, zal men steeds behoefte hebben aan eene goede zakboussole. Dat dit door de officieren gevoeld wordt, bewijst wel, dat een der instrumentjes, welke ingevolge laatste alinea van mijn vorig opstel, door mijne handen ging, reeds het nummer 107 droeg. Ik onderwierp de instrumentjes aan strenge keurinss- eischen en verzocht den opticien in Holland zorg te dragen, dat ook bij directe aflevering met deze eischen rekening wordt gehouden. Zoodra ik hiervan verzekerd ben, zal de verkoop in Indië geschieden door den lieer Jansz te Magelang, die dan f 15.in rekening brengt. Tot zoo lang de nog geringe voorraad strekt, zend ik de zakboussoles zonder prijs- verhooging door voor 11.75. Met meerdere officieren had ik nog eene interessante correspondentie, waaruit mij bleek, dat eene nadere bespreking van mijn vorig opstel hier en daar gewenscht is. Naar aanleiding daarvan zou ik nog het volgende er aan kunnen toevoegen: Om met deze zakboussole te leeren omgaan, meet men in vredesgar- nizoenen met vier fuseliers. Na deze oefeningen zal men het te velde zonder een koelie kunnen doen. Op standpunt 1 wordt een fuselier ge plaatst, met het front naar stp. 2. Diens linkerschouder heeft ongeveer de hoogte van den tromp van een geweer, rechtstandig met den kolf op den grond geplaatst. De zakboussole, in de linkerhand gehouden, gesteund op den linkerschouder middels duim, wijsvinger en uiterste zijde van het instrumentje, wordt gericht op den tromp van het geweer, dat een tweede fuselier op stp. 2 vasthoudt. De afstand tusschen sip. 1 en 2 wordt gemeten met een lengtemaat van 20 Meter (groepstouwen, meetkettingen uit ua garnizoensbibliotbeek, gewoon bindtouw), doch tevens past men den afstand, voor oefening, af. Een meetboek is hierbij een vereischte; men heeft ook daardoor de schetsen ingebonden bijeen op 100 folio's. De boekhandel van Maresch te Magelang heeft deze meetboeken op f 1.05 geprijsd. Peilt men nu voorwerpen in het zijterrien aan, vanuit twee a drie standpunten, dan zijn deze zuiver vastgelegd; het tusschen die voor werpen en de meetrichting gelegen terrein kan veelal op het oog inge- teekend worden. Op den tweeden meetdag had mijn eerste bovenbedoelde leerling te Magelang, in zijn meetboek, bij eene rondmeting van 45 c.M. lengte, schaal 1. lOOOü, tusschen begin- en eindpunt een afstand van slechts 1.18 c.M. Wel een bewijs, dat met deze zakboussole nauwkeurig te meten is. Veel gemak heeft men van een metalen graadboog van 6 c.M. middellijn met langs de middellijn eene verdeeling tot in milli meters.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 296