Dum- clums, 292 Hieruit volgt dat in het kampement geen sterke drank aanwezig mag zijn. Dit voorschrift, goed bedoeld, gaat te ver. Stel ik heb een oppassend sergeant-majoor gehuwd en in het kampement woonachtig. Men zal het er wel over eens zijn, dat iemand een zeer oppassend militair kan zijn zonder daarom geheel-afschaffer te zijn. Is het nu wenschelijk of noodig dat een dergelijk man, als hij na volbrachten dagtaak een borrel wenscht te drinken, verboden wordt dit te doen in huiselijken kring en moet hij gedwongen worden hiervoor naar de cantine of een ander uitspanningsoord te gaan Ik geloof het niet. Wenschelijk zou het daarom zijn den Commandeerenden officieren het recht te geven aan onderofficieren toe te staan een beperkte hoeveelheid sterken drank op hunne kamers te hebben. Bezwaren kunnen hiertegen m. i. niet zijn, ons streven moet er op ge richt zijn de zelfstandigheid der onderofficieren op te voeren en iemand die uit zwakheid van een dergelijke vergunning misbruik zou maken, bezit niet de eigenschappen, die van een onderofficier gevorderd moeten worden, hij moet hoe eerder hoe beter van dien rang worden ontzet. S. M. Uit een artikel Eindrücke von den im Königlicben Reitinstitut in Hannover ara 2 und 3 April d J. geritrenen Reitkonkurrenzen" door gep. kol Spohr. (Jiihrbücher Juli 1909.) Nur etwas fiel noch unangenehm in jedes asthetisch geschulte Auge das war die noch immer erhebliche Anzahl von Kupierten, d. h. ver- stümmelten Pferdeschweifen, von denen einzelne fast wie angesetzte Wurststümpfe aussaheu. Der Schweif ist aber nicht nur ein natürlicher Schuztzen gegen Insekten, ein luftwedelnder Fiicher in heisser Somraerzeit und ein natürlicher Uebungshebel fiir die Rücken und Kruppeumuskeïn, sondern auch ein ausserordentlich schnell und automatisch wirksamer Erhalter und Wieder hersteller des Gleichgewichts. Ein kraftiger Schweif'schlag nach oben, unten oder nach der Seite kanti Pferd und Reiter vor dem Stürzen infolge Ausgleitens oder Fehltritts bewahren. Auch bei dér für das Miliiiirpferd so wichtigen Verlegung des Gleichgewichts nach der Hinter hand spielt ein intakter Schweif eine wesentlich begünstigende Rolle. Auf die Möglichkeit, dass Verwundete sich am Schweife des Pferdes aus dem Gefecht tragen und retten lassen können, weisen wohlbegrüudete ïatsachen hin. Auch aus angesehwollenen Flüssen hat sich schon maneher Reiter durcb Festhalten am Schweife seines Pferdes gerettet. Ks, In het Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs over de Indische begrooting over 1910 (Eerste Kamer, Handelingen blz. 108) leest men o. m Geweren. De vraag rees, of het geweer, waarmede onze soldaten ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 304