18 beschadigd te kunnen worden, waardoor het verkeer geruimen tijd niet kan doorgaan. De groote vooruitgang van de techniek der springmiddelen, waardoor, zonder dat veel oefening noodig is, reeds in weinig tijd eene belangrijke beschadiging kan uit gevoerd worden, zal dit bezwaar nog meer dan tot dusverre doen gevoelen i). Die groote gevoeligheid van spoorwegen voor beschadigingen maakt het noodzakelijk naar verhouding talrijke troepen ter beveiliging af te zonderen, troepen, die de Opperbevelhebber niet dan met tegenzin afstaat, daar zij in mindering komen van de hoofdmacht, waarmede hij tegen bet hoofdobject wil optreden. Op het einde van den Fransch-Duitschen oorlog waren ter bewaking van de Duitsche verbindingen in het vijandelijke land aangewezen niet minder dan 105272 man infanterie, 5681 man cavalerie en 68 stukken, terwijl tegenover den vijand, in engeren zin genomen, stonden 464221 man infanterie, 55562 man cava lerie en 1674 stukken 2). Kapitein van Dam van Isselt3) berekent, dat na de doorvoering van het blokhuisstelsel van de Engelschen in de laatste periode van den Boerenoorlog 50000 man be stemd waren voor de onmiddellijke beveiliging van de spoorwegen, wellicht V5 a 1j6 deel van de te velde zijnde Engelsche strij dende troepen (de verplegingssterkte van het Engelsche Leger bedroeg in Mei 1902 327000 man, het eigenlijke strijdende gedeelte natuurlijk veel minder). Caemmerer voorspelt dan ook: „Wir werden also in Zukunft „wieder haufiger Falie sehen, dasz gelegentlich ganze Heerteile „seitlich entsendet werden müssen um die Verbindung eines „ïïeeres zu schützen, und auch der Fall ist wieder denkbar, dasz „ein Heer sich ganz vorsuchsweise zu aem Zwecke schlagt, um „seine Verbindung zu erhalten, obwohl es nach Lage der Ver- „haltnisse für seinen Rückzug nicht die leiseste Sorge empfindet". Hij licht zijne voorspelling toe, door de vraag te stellen, wat aan Duitsche zijde gedaan zou worden, wanneer half October 1870, dus nog vóór den val van Metz, een sterk, Fransch leger uit het zuiden, over het geheel genomen in de richting van 1) Zie ook IY. 2) III, 1ste deel, blz. IY. 5) IV, blz 804 en 390.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 30