301 Ik zou willen vragen, wat doet het er toe Is een ontwerp op grond van Krijgsschoolstadie gemaakt, daarom soms minderwaardig in de oogen van den zeer geachten deskundige, hier aan het woord? „Uitvinden" is stellig een mooi vak, maar het toeval speelt daarbij dikwerf een zóó groote rol, dat het de vraag is, of uitvinden op zichzelf zooveel verdien stelijker is dan toepassen van verschillende vindingen. In elk geval moet het naar mijne meening hoogelijk geprezen worden, dat de Indische Regeering, indien ze meent dat er toepassing mogelijk is van een infanterie-kanon (permitteer me dat ik draagbaar bergge- schut hetwelk de infanterie overal volgen moet als zoodanig benoem) 2) op de door kapitein Gooszen gedachte wijze, en indien ze van oordeel is dat de strijdvaardigheid van het hoofdwapen belangrijk zou kunnen worden verhoogd indien dergelijk kanon aan den troep werd toegevoegd dat ze dan begeert dat ernstige proeven met zoodanig stelsel geno men worden. Het is heel goed mogelijk, dat die proeven toch niet ernstig zullen zijn, ook heel goed mogelijk dat ze tot geen practisch bruikbaar resul taat zullen leiden deze daad der Indische Regeering verdient in elk geval geprezen te worden, een daad waardoor ze in de allervoornaamste plaats toont te beseffen dat men ginds niet langer gediend is van het accepteeren zonder meer van al datgene wat de firma Krupp ons als prima kwaliteit schoon verouderd gelieft voor te zetten. Yan zoo danig „adviseurschap" zijn wij besliste tegenstanders, en het verheugt ons bijzonder dat de oogen van het Nederlandsche volk in dit opzicht beginnen open te gaan. Dat tegen die actie zich onmiddellijk reactie openbaart, spreekt van zelf. Als eene der uitingen hiervan beschouwen we het ingezonden arti keltje. Men kan er overigens meerdere ontdekken als men niet ziende blind wil zijn. Als zoodanig zou ik bijvoorbeeld willen noemen de actie in sommige marinekringen tegen het Krupp-marinedebat in de Kamer. En zoo is er meer. Nu het vraagstuk zoo actueel is geworden zullen we nog wel gelegenheid hebben er nu en dan een woordje aan te wij den. Het betreft ook voor de Nederlandsche belastingbetalers een be langrijke kwestie." 2) Moet niet alle artillerie de infanterie volgen Men kan do veldartillerie ook wel int'anterie-artillerie noemen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 313