Ouerzicfit Dan eenige Tijdschriften, Het Orgaan van de hereden artillerie" opent jaargang 1910 met een artikel artillerie hij de voorhoede." Daargelaten het ietwat persoonlijke, opgenomen in het slotgedeelte, namen wij met genoegen waar, dat men in Nederland zich niet schroomt om gezonde zakelijke critiek uit te oefenen op gehouden oefeningen, in dit geval op eene oefening van het 4e Re giment Infanterie in de Legerplaats bij Zeist, welke eerst besproken was in de laatste aflevering van den vorigen jaargang van voornoemd „Orgaan". Hoeveel manoeuvres worden er niet op Java gehouden, waarvan degenen, die er niet aan deelnamen, niets konden leeren. En juist, waar zoovele officieren in de Buitenbezittingen moeten zijn, daar zou het voor hen van veel belang wezen, dat zij al is het ook op papier kennis konden nemen van gehoudtn veldoefeningen op groote schaal en de daarop gevallen critiek. In de laatste jaren werd alleen in ons orgaan een critische beschou wing geleverd over de gehouden manoeuvres in 1908 in Midden Java. De schrijver, die nog al gemakkelijk uit te vinden was, werd echter zoodanig zwart gemaakt bij zijn chef natuurlijk door betrokkenen, die zich niet verwaardigden een tegencritiek te schrijvendat hij er verder voor bedankte om nogmaals zich tijd en moeite te geven om zijne kamera den door het leveren van dergelijke beschouwingen een dienst te bewijzen (zie in I. M. T. 1909 afl. 1, het artikel „kritische beschouwingen") Dit slechts als staaltje, hoe kleinzieligheid en angst voor ongeschikt- verklaring van sommigen, de energie van anderen in het Leger dooden. Jammer is het, dat het Legerbestuur na kennisname van dergelijke voor vallen, niet uitvorscht, hoe de vork in de steel zit. Intusschen raden wij onze kameraden aan, om niet over te gaan tot het leveren van critiek, voor dat zij een diepgaande studie hebben ge maakt van de te verwerken stof. Het bespieken een onderdeel alleen van een oefening, bijv. de wijze, waarop de voorhoede, de cavalerie, de artillerie enz. haar taak bij de manoeuvre opvatte, kan voor velen al zeer leerrijk zijn. Mavors, le aflevering 1910, begint met een artikel, waaruit blijken moet, dat de taak van een groepscommandant der infanterie in het ge vecht een uiterst gewichtige is, waaraan bovendien veel verantwoordelijk heid is verbonden. Ofschoon het brengen van vrede en rust in deze gewesten steeds ons doel moge blijven, kan het Leger niet dankbaar genoeg zijn, dat er nog gelegenheden te over zijn om onze groepscom mandanten tot zelfstandige aanvoerders te vormen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij die als groeps- en brigadecommandant goed voldaan hebben aan de hun gegeven zelfstandige opdrachten te velde, ook be rekend zijn voor hun taak als groepscommandant in den strijd tegen een

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 314