- 803 - B. V. In de vredesgarnizoenen diene men voorts het kader, dat nog geen oorlogservaring opdeed, geleidelijk aan berekend te maken voor hun taak in oorlogstijd. Hoe weinig compagnies-commandanten zijn er echter, die door het geven van eenvoudige schriftelijke opdrachten en het be spreken van de uitvoering er van aan het vorenstaande voldoen. Ook voor de opleiding van jonge officieren is het zich dwingen tot het maken van dergelijke opdrachten zeer gewenscht. Kader oefening en moeten niet alleen gehouden worden door afdeelings- commandanten met hunne onderhebbende korps-commandanten en een deel der kapiteins, doch ook door korps commandanten met hunne onder hebbende compagnies-commandanten en oud-luitenants, en door deze weer met de jonge officieren en het kader. Voorts treffen wij in Mavors aan Toegepaste oefening voor den vesting artillerist." In deze applicatorische studie wordt een terreinschets en ver kenningsrapport gevraagd in verband met de opdracht om binnen een zekeren omtrek een plaats te verkennen voor een batterij van 4 kanon nen van 12 c.M.h. St. Op eenvoudige wijze geeft de schrijver aan, waar aan degene, aan wien de opdracht is gegeven, zoo al moet denken. Na een bespreking van de te houden verkenning en de voorwaarden, waar aan een terreinschets bij een dergelijke opdracht moet voldoen, wordt beschreven, hoe het rapport moet samengesteld zijn, om te eindigen met verschillende opdrachten, die uit het vorenstaande voortvloeien. Waar onze vestingartillerie thans over goed geschut beschikt en waar het rschieten in afwisselend terrien" jaarlijks beoefend wordt, waarbij nog vele moeilijkheden moeten overwonnen worden, daar schijnt ons het ken nisnemen van studiën als onderwerpelijke voor officieren van dat hoofd deel van het wapen der artillerie van belang. Onder den titelvde grondslag van de topographische- en militaire kaart van het koninkrijk der Nederlanden" wordt een geschiedkundig over zicht gegeven van de wijze, waarop de Stafkaart van Nederland is ont staan. Schrijver zegt, dat zij aan haar hoofdbestemming, n.l. te zijn een militaire kaart, voldoet. Waar veranderingen in het terrein voorkomen, daar worden deze door de betrokken autoriteiten en lichamen ter kennis gebracht van de Directeuren der Topographische Inrichting en der Mili taire Verkenningen, welke laatste maatregelen neemt om den nieuwen toestand door een officier- verkenner op de kaart te laten aanbrengen en op het terrein te doen verkennen, waarna de minuut naar de Topo- grapische inrichting teruggaat, alwaar de steen, in verband met het nieuw verkende, wordt bijgewerkt. Met aanteekeningen over de wijze, waarop het eerste driehoekennet over Nederland werd geprojecteerd, eindigt schrijver zijn interessante studie. Een tactiek-opgave, waarin aan een compagnie inf. de opdracht gege ven wordt om een haanvak van een spoorlijn in den rag van het leger te be waken, sluit de eerste aflevering van „Mavors." Aan deze opdracht ter uitwerking aanbevolen gaan zeer lezenswaardige wenken vooraf ter zake van bescherming der verbindingen in den rug van het leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 315