20 Uit het bovenstaande moge voldoende gebleken zijn, dat een ongestoord verkeer langs de verbindingen eene levensquaestie voor een te velde staand leger is, maar ook, welke groote voor- deelen de strategische verdediger behaalt, wanneer hij den aan valler er toe brengt, steeds meer en meer troepen tot beveiliging der verbindingen af te zonderen. Het verschil in sterkte tus- schen beide partijen kan daardoor zoodanig ten gunste van den verdediger gewijzigd worden, dat deze ten slotte groote kans op eene hem voordeelige beslissing krijgt. De strategische verdediger moet er dus op uit zijn 's vijands verbindingen krachtig te verontrusten en hij zal allicht in de verleiding komen daarvoor vele afdeelingen van zijn eigenlijke leger aan te wijzen. Het zou al heel onverstandig zijn, indien hij dit als regel deed. Wat de verdediger bestemt voor aan slagen op de verbindingen van den aanvaller, voor beschieting van zijne marschcolonnes, enz., die veelgeroemde „harceleer- compagnieën" of brigades maréchaussée, toegerust met auto matische geweren, en al dergelijke fraaiigheden meer, hij ziet ze voorloopig niet, misschien wel nooit, terug. Al die strijd krachten zijn evenmin beschikbaar voor de hoofdoperatiën als de afdeelingen, door den aanvaller tot dekking van zijne ver bindingen afgezonderd; het verschil in sterkte blijft ten nadeele van den verdediger bestaan en is deze eenmaal verslagen, dan helpt het weinig of niets, of een zijner detachementen op de verbindingen der tegenpartij succes heeft De verdediger houde dus zijne strijdkrachten bijéén, doch gebruike voor verontrusting van 's vijands verbindingen, dus voor den kleinen oorlog in diens rug, zulke elementen, die wegens verschillende redenen bij het eigenlijke leger minder op hunne plaats, doch voor oorlogshandelingen, als de hier bedoelde, bruik baar zijn. En men kan alleen dan van succes spreken, als 1) Uen 30sten Sept. 1745 maakten Van der Trenk's Pandoeren zich meester van de tent en het zilveren tafelservies van Koning Frederik den Grooten (medegedeeld in VIII, blz. 302, noot 1), maar op deazelfden dag versloeg deze het Oostenrijksche Leger bij Soor, waardoor de veldtocht ten zijnen gunste beslist was. Wel was hij tent en tafel servies kwijtgeraakt, maar Keizerin Maria Theresia was Silezië kwijt en voorloopig voor goed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 32