324 die, de machtiging t. v. bezittende, en afhankelijk van den aard van het doel, den afstand, enz. öf bevel geeft om het vuur te openen, of het bericht doorzendt aan het G. S. K. (waarneming als bij b.) d. Is door een A. O., van af zijn uitkijkpost, een doel ont dekt, dan gaat hij, de machtiging t. v. bezittende, opzijnplan- chet na, welke batterijen het doel onder vuur kunnen nemen en geeft, wanneer hij het beschieten daarvan noodig acht, de coördinaten van het doel op, alsmede de te bezigen projectiel soort, c. q. ook de lading, en alles wat de B. C. behoort te weten ten behoeve van de vuurleiding, en verstrekt den last het vuur te openen. De vuurleiding heeft dan plaats van af den uitkijkpost. De A. C. kan daartoe den B. C. naar dien post zenden of wel zelf de waarneming op zich nemen, dan wel personeel van zijn station naar dat punt zenden. Aan het G S. K. wordt van een en ander bericht gezonden. e. Is door een patrouille een doel ontdekt, dan gaat de A. C. (die dan ook meestal wel de machtiging t. v. zal bezitten), bij ontvangst van het bericht, evenals boven, op zijn planchet na enz. In verband met de opstellingsplaats van de patrouille bepaalt de A. C. of' deze zal blijven waarnemen, dan wel of de waarneming op andere wijze zal geregeld worden. Aan het G. S. K. wordt bericht gezonden. f. Heeft de A. C. geen machtiging t. v. dan geeft hij, indien de belangrijkheid van het doel zulks vereischt, de coördinaten van het doel op aan al zijn batterijen, die niet aan het vuren zijn en dit kunnen bevuren, terwijl hij het bericht doorzendt aan het G. S. K.de B. C. nemen alle voorbereidingen om het vuur te kunnen openen; zij wachten voor eventueele vuuropening nadere bevelen af. Ontvangt de artilleriecommandant nu bovenbedoeld bericht dat een doel is ontdekt, waarop het vuur niet geopend is, om dat de A. C. of B. C. geen machtiging daartoe had, dan wordt op de rayonkaart nagegaan, door welke batterijen het onder vuur genomen kan worden en geeft hij een telefonische schiet- 1) Zio bij kaarten; de vroegere afdeel ingsrayonkaart heet tegenwoordig afdeelings lanchet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 336