329 punt, met de H. R. L. De bogen zijn met stralen van 5000, 5500 M. enz. op calqueerpapier gedrukt en kunnen dus zoodanig wor den opgeplakt, dat zij elkander zoo min mogelijk bedekken en zooveel mogelijk buiten de schootsvelden vallen. Bij elk planchet behoort een liniaal zooals er een bij de richttafel is, en eenige naalden. In plaats van met de liniaal kan men de ligging van een of ander punt ten opzichte van de H. R. L. ook bepalen met behulp van een draad, bevestigd aan een in het nulpunt gestoken punaise. Batterijplanchetten zijn geheel ingericht en uitgerust als de afdeelingsplanchetten, doch bevatten slechts het schootsveld van de betrokken batterij. Planchetten voor patrouilles, peilposten en uitkijkposten zijn houten planchetten, waarop een stuk van de vuurkaart (zonder hoofdrooilijnen, doch die bestemd voor uitkijkposten en peilpos ten c. q. voorzien van de lijn, ten opzichte waarvan de ligging van een doel moet worden bepaald) is geplakt, van zoodanige grootte als in verband met het gebruik noodig is. Zij zijn verder uitgerust als een afdeelingsplanchet. Op het planchet voor den peilpost wordt één van de lijnen der vierkantenverdeeling dik aangegeven. Als dan de peiler het planchet oriënteert, de liniaal op een ballon richt (alleen voor het vuren op ballons wordt deze methode toegepast), en het snijpunt dezer richting met de dikke lijn aan den B. C. opgeeft, steeds uitgedrukt in coördina ten van het onder tegen de dikke lijn aanliggende vierkant, dan kan de B. C. op zijn batterijplanchet, waarop dezelfde lijn dik is getrokken, de aangegeven richting uitzetten. Hiertoe wordt op dit planchet, op de plaats van den peilpost een punaise ge stoken, daaromheen een draad geslagen en deze draad over het geseinde punt gestrekt. Het snijpunt van draad en liniaal (het batterij planchet ligt georiënteerd en de liniaal is op den ballon gericht) geeft dan de plaats van den ballon aan. Voor dit doeleinde wordt ook het gebruik van planchetten beplakt met millimeterpapier, waarop de plaatsen van post, batterij en de noodige getrianguleerde punten zijn aangebracht, aanbevolenzoowel het aflezen van de coördinaat van het snijpunt der liniaal met de dikke lijn als het uitzetten van dit punt gaat dan vlugger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 341