Slctions uoor draadlooze telegrafie, iselke in beproeüing zijn genomen bij hef Ded.-ündische Leger, [Met Plaat 4). In het onderstaande stel ik me voor een korte beschrijving te geven van de toestellen voor draadlooze telegrafie (afgekort D. T.), welke ter beproeving bij het Ned.-Indische Leger zijn aange schaft, en geleverd werden door de „Gesellschaft für drahtlose Telegraphie m. b. H., System Telefunken", kortweg „Telefunken" (letterlijk vèr vonken), een der grootste en meest betrouwbare op dit gebied. Deze toestellen zijn geconstrueerd volgens een nieuw systeem van het jaar 1908. Dank zij de groote voortvarend heid der bovengenoemde maatschappij Telefunkenkomthet Ned.- Indische Leger met up-to-date toestellen voor D. T. voor den dag. Alvorens tot de bespreking der toestellen over te gaan, is een zéér beknopte uiteenzetting van de beginselen, waarop de D. T. berust, onvermijdelijk. I. Algemeene beginselenwaarop de D. T. berust. A. Inleiding. De D. T. bestaat uit het opwekken (gever-inrichting) en op- van en (ontvang-inrichting) van bepaalde groepen electrische golven, waarbij men gebruik maakt van bet Morse-alphabet, dat ook bij de telegrafie met draad in gebruik is. Terwijl Marconi algemeen de uitvinder der D. T. wordt ge noemd, zoo komt aan hem alleen de eer toe de D. T. het eerst voor practische toepassing geschikt te hebben gemaakt door het registreeren der Morse-teekens met behulp van een z. g. lucht- draad, maar het zou niet billijk zijn bij de geschiedenis der D. T. namen als FaradayMaxwellHertzPopoffe. a. te vergeten. Het was Heinrich Hertzdie het eerst aantoonde, dat de golven der D. T., wat hun hoedanigheid betreft, identiek zijn met de stralen uitgezonden door een lichtend voorwerp; het zijn dus ook trillingen van een onsamendrukbare middenstof, de ether

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 354