345 b (zie fig 1) een zekere electrische spanning. Is bij opgevoerde lading die spanning eindelijk zoo groot, dat ze de vonkopening a. b. kan overwinnen, dan springt een vonk over, en de con densator ontlaadt zich, d. w. z. de positieve electriciteit vloeit van de eene bekleeding over a. b. naar de andere en neutraliseert daar de aanwezige overmaat van negatieve electriciteit. De in de keten aanwezige zelflnductie werkt nu echter als een soort van traagheid en veroorzaakt, dat die eerste ontla- dingsstroom, ook nadat alle overmaat van negatieve electriciteit op de tweede bekleeding is geneutraliseerd, toch nog een tijdje in dezelfde richting doorgaat, en dus te veel positieve electri citeit doorvloeit met het gevolg, dat nu de onderste bekleeding positief geladen wordt, de bovenste negatief. Het volgende oogenblik echter vloeit weer positive electriciteit van b naar a, enz. en men krijgt een heen- en weergaanden (oscilleerenden) stroom, evenwel van steeds verminderende intensiteit, totdat eindelijk de evenwichtstoestand is ingetreden, en de condensator geheel ontladen is. De oscillatorische ontlading wordt spreken der, wanneer in de keten een spiraalvormige winding, dus een winding met veel zelflnductie wordt opgenomen. De vonk is sterker naarmate de zelflnductie van den stroom kring en ook naarmate de capaciteit van den condensator grooter is. De capaciteit is een maat voor de hoeveelheid electriciteit, die op een condensator gebracht moet worden, om een bepaalde spanning te verkrijgen. De lengte van een golf nu is afhan kelijk van de capaciteit (C) en de zelflnductie (L) van de keten van fig 1. Deze C en L zijn veranderlijk, respectievelijk door middel van een draaibaren condensator met veranderlijke capa citeit, en door inschakeling van min of meer windingen, zoodat het duidelijk is, dat aan de golven bepaalde lengtes kunnen worden gegeven. De vermindering van de intensiteit der slingerende vonkont- lading noemt men de demping. Deze is ook afhankelijk van den weerstand van de stroomketen, welke weerstand om ver schillende redenen klein moet worden gehouden. Terwijl vroeger nu met groote tusschenpoozen telkens een krachtige, sterk ge dempte impuls (de op elkaar volgende uitgezonden groepen van electrische golven) werd gegeven, en de golven zich in het lucht-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 357