346 ruim voortplantten met betrekkelijk groote tusschenruimten, heeft men bij het nieuwe systeem van „Telefunken" per secunde een grooter aantal zwakke, zeer weinig gedempte impulzen, die samen als het ware één doorloopende ongedempte trilling geven, en waardoor de energie gelijkmatiger wordt uitgestraald. Voor de uitstraling wordt nu niet van de gesloten keten Cab (fig. 1) gebruik gemaakt, doch deze keten gekoppeld aan een lang uitgestrekten geleider, die veel energie afgeeft. De gesloten keten tracht alle energie te behouden. De verbinding van gesloten en open stroomketen (het luchtnet) werd het eerst toegepast door prof: Braun. Hij kreeg een uitwerking op veel grooteren afstand dan alleen met de gesloten keten mogelijk was. Hebben we een of meer Leidsche flesschen C. (fig 2), en wor den deze op zoodanige spanning geladen, dat bij Y een vonk overspringt, dan zal er een stroomstoot ontstaan in een bepaalde richting b. v. volgenswelke stroom in den luchtdraad dan een stroom van tegengestelde richting, dus naar boven, indu ceert (wet van Faraday). Deze stroom wordt aan het uiteinde van den luchtdraad teruggekaatst en gaat naar beneden. De stroom in den gesloten kring zal nu inmiddels omkeeren, en gaan volgens waardoor nu in den luchtdraad weer een stroom naar beneden zou worden opgewekt, die den vorigen stroom versterkt. Deze stroom wordt bij de aarde weer terug gekaatst en kan opnieuw versterkt worden door een stroomstoot van de keten V C L, waarin ondertusschen de stroom weer is omgekeerd. Het is duidelijk, dat voor deze voortdurende ver sterking van energie in den luchtdraad de slingertijden van luchtdraad en geverkring gelijk moeten zijn. Eerst dan zullen de stroomen in den luchtdraad en den geverkring gelijk om draaien. Aan dit verschijnsel geeft men den naam van resonans. Nu is, zooals we gezien hebben, de slingertijd van den stroom in den kring afhankelijk van het product van capaciteit (C.) en zelfinductie (L) van dien kring (slingerformule T. 2 ir]/ C. L). Zorgt men dus, dat het product van C en L van den luchtdraad gelijk is aan het product van C en L. van den geverkring, dan is er resonans, en zegt men dat luchtdraad en geverkring op elkaar zijn afgestemd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 358